Aňa Geislerová - P. S.

12. září 2017 v 17:56 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: P. S.
Autor: Aňa Geislerová
Původní vydání: Ikar, 2015
Počet stran: 216

Hodnocení:


Pokud se pohybujete ve světě knižních novinek, tak vám tahle určitě neunikla. Musím se přiznat, že český film není něco, co bych vyhledávala, ale knihu P. S. Ani Geislerové jsem vídala kolem sebe tak často, až jsem zatoužila si ji přečíst. Jednak to pro mě bylo žánrově vybočení z něčeho, co běžně čtu a také po dlouhé době i kniha od českého autora.

P. S. je sbírka krátkých fejetonů, úvah, článků, kterými postupně odkrýváte osobnost Ani nejen jako jedné z našich největších filmových hvězd, ale také jako člověka, který prožívá úplně stejné starosti a radosti jako my všichni. Moc se mi líbilo, když autorka zmínila nějakou maličkost, která se v jejím životě vyskytla, ať už to byla nějaká věc nebo emoce a ta maličkost i ve mně vyvolala nějakou vzpomínku, na kterou bych si třeba sama vůbec nevzpomněla. Tady byla podána jako důležitý prvek v životě a i já jsem si pak uvědomila, že ta "věc" ve mně něco zanechala. Kniha mi tak často připomínala, jak důležité jsou často přehlédnutelné detaily. Nakonec nám taková vzpomínka přináší úplně novou radost a já můžu Ani jen poděkovat za oživení vzpomínek a připomenutí, abych lépe pozorovala vše kolem sebe. Myslím, že je skvělé, když člověk dokáže vylíčit nějaký okamžik/emoci/věc tak, že vám tím vykouzlí úsměv na rtech, nebo vám jeho popisem vžene slzy do očí. U mě to Aňa dokázala a já sama bych to také chtěla umět.

Kniha je vtipná, autorka si umí udělat legraci sama ze sebe. Nechybí mnoho témat k zamyšlení a dokonce místo pro inspiraci. Velmi se mi zamlouval Anin pohled na život, pozitivní přístup a nadhled. Dostalo se mi pohledu do života dospělé ženy, která má za sebou spoustu zkušeností a úspěchů, ale i tak někdy pochybuje a má strach. A naučila mě, že to je v pořádku a normální, jelikož člověk roste a vyvíjí se jako osobnost celý život. Že dospělost neznamená dokonale znát sám sebe a být si sám sebou ve všem jistý, všechno vědět, dojít k nějakému cíli, kde se najednou cosi zastaví a vše zacvakne do sebe. Že nikdy není pozdě a život určitými mezníky rozhodně nekončí, naopak vám nabízí další možnosti se rozvíjet a obohatit o zkušenosti, ať už dobré, či "špatné".

Kniha je psána hovorovým jazykem, jako by k vám mluvila kamarádka u kafe. S tématy, o kterých Aňa píše se často ztotožníte, mnohdy není složité si popisované situace ze života představit. Přenesete se tak jako pozorovatel do života někoho jiného a najednou si uvědomíte, že možná nejste tak divní jak jste si mysleli. Nebo minimálně, že v tom nejste sami. Je skvělé, že Aňa do svých zápisků přidala pořádnou dávku upřímnosti i sebeironie, cítíte ji tak často vedle sebe.

Přestože se nejedná o ucelený příběh, ale spíše změť vzpomínek a myšlenek, poznáváme mezi řádky blíže Anino zázemí, rodinu a život. Občas přeskakujeme od tématu k tématu, jak to autorku napadne. To mi ale vůbec nevadilo, protože to bylo jako byste někomu přímo nahlédli do hlavy, jak mu volně plynou myšlenky. Každý někdy začneme téma a nakonec skončíme u něčeho úplně jiného a divíme se, jak jsme se tam vlastně dostali.

Abych jen nechválila, tak po delším čtení mi kniha místy připadala, že se trochu opakuje v tématech, které jen říká jinými slovy. Výhodou jsou naopak krátké kapitoly, kniha rychle utíká a její délka je vzhledem k obsahu a rozsahu sdělení ideální.

Nesmím opomenout nádherné ilustrace Aniny sestry Lely, které doprovázely celou knihu a dotvořily tak její osobitost. Bylo radost se na ně dívat.

Pokud hledáte oddechové čtení, tak po této knize určitě sáhněte. Moc času vám nezabere, může vás inspirovat a také v ní najdete přítele, jelikož i já jsem se často ztotožnila s myšlenkami a pocity, které Aňa v knize popisovala. Člověk tak pozná, že v mnohém není sám a to samé prožívají všichni ostatní.

Není to žádné spisovatelské veledílo, asi by něco takového dokázal napsat každý, kdo by měl chuť ostatním předat své zkušenosti, ale v jednoduchosti a upřímnosti Anina stylu je krása, a tak to pro vás snadno může být kniha, ke které se vrátíte kdykoli budete hledat trochu porozumění. Po dočtení mi Aňa jako osobnost rozhodně přišla velmi sympatická. Přečtení této knihy určitě nebudete litovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama