Andy Weir - Marťan

9. září 2017 v 12:15 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Marťan (The Martian)
Autor: Andy Weir
Původní vydání: 2014
CZ vydání: Knižní klub, 2015
Počet stran: 344

Hodnocení:


Marťan je další z fenoménů, který obletěl svět. Já jsem se k tomuto příběhu dostala řekněme až poté, co jej většina už přečetla a také až po zhlédnutí filmu, ale tento příběh mě tak nadchl, že se z toho stala další z mých posedlostí, kterou jsem všem doporučovala a pořád dokola o ní s někým potřebovala mluvit.

Jak už jsem zmínila, jako první jsem viděla film, který jsem poté viděla tolikrát, že jsem to přestala počítat, protože se mi strašně líbil a na Matta Damona jako samotáře na Marsu se prostě dobře dívá. :) Přestože jsem tedy už příběh znala, byla pro mě kniha jasnou volbou a moc jsem se na ni těšila.

Marťan je úžasný příběh o síle člověka přežít v podmínkách, kde by mu nikdo nedával nejmenší naději. Na Marsu. Nic tu neroste. Není tu voda. Atmosféra je nedýchatelná. Tlak venku vás ve vteřině roztrhá. Komunikační zařízení selhalo. K dispozici máte jen nafukovací příbytek (zde tzv. Hab) s omezenou dobou funkčnosti, skafandr a omezené zásoby jídla. Ale hlavní hrdina příběhu Mark Watney se rozhodne, že na Marsu zkrátka nezemře. Prostřednictvím deníkových zápisků z jednotlivých solů (dnů na Marsu) sledujeme jeho podnikavé nápady, cestu k přežití a snahu o návrat domů. I přes situaci, ve které se Mark nachází jej neopouští humor a během čtení se mnohokrát jeho výrokům upřímně od srdce zasmějete. Rozhodně mu nechybí dobře mířené sarkastické poznámky. Skvělým humorem je kniha doslova nacpaná a pozvedá příběh na úplně jinou úroveň. Díky tomu si hlavního hrdinu prostě nelze nezamilovat. Využívá všechny své znalosti a instinkty, aby se mu na nehostinné planetě podařilo přežít.

Zaslechla jsem, že si mnoho lidí myslí, že je to příběh podle skutečné události. Není, ale vůbec se nedivím, že si to lidé myslí, protože příběh působí velmi věrohodně, určitě tomu pomáhá i forma deníkových zápisků a člověk si nemůže pomoct, prostě chce věřit, že je něco takového možné. A kdoví, možná Andy Weir jenom předběhl dobu.

Během čtení Markových zápisků máte dokonalý pocit izolace, jako byste někde zhora bez možnosti zásahu sledovali jeho akce, jako byste tam byli s ním.

Kniha je plná velmi technických popisů, je tu hodně fyziky, chemie, matematiky a podobných věd, které mně osobně říkají jen velice málo, tak jsem prostě Markovi a autorovi věřila, že to tak je a příliš jsem se nad tím nezamýšlela, líp bych to stejně nevymyslela. Je pravda, že podobnými popisy je kniha protkána od začátku do konce a přestože to není vůbec můj šálek čaje, způsob popisu a humor mi pomohly se přes tyto pasáže dostat. Ne, že bych pochopila úplně vše, co Mark vytvářel. Tahle součást knihy možná může mnoho lidí odradit a radši se podívají na film. Na druhou stranu kniha obsahuje mnoho pasáží, které se do filmu už nevešly a byla by škoda je spolu s Markem neprožít. Příběh v knize mi příšel napínavější a dramatičtější. A pokud budu upřímná, konec se mi taky líbil více. Nebudu vám prozrazovat co konkrétně, pokud jste knihu nečetli, ale je to situace, ve které hraje ve filmu důležitou roli velitelka Lewisová (Jessica Chastain), ale v knize je v této scéně hlavním aktérem Beck. Prostě to tak bylo reálnější.

Kromě Marka jsem si oblíbila i celou jeho posádku a další postavy. Jsou sympatičtí, každý má svůj příběh, dobře je poznáte a při čtení máte pocit, že jste mezi přáteli. Ve společnosti takových postav je vám zkrátka dobře a rádi se do knihy začtete.

Kniha i film ve mně probudili zájem o Mars a také jsem znovuobjevila, že mám vlastně ráda tyhle filmy s vesmírnou tematikou. (Jako malá jsem zbožňovala Armageddon a Apollo 13. :)

I přes zmíněné technické popisy bych do knihy rozhodně šla znovu a znovu se spolu s Markem a dalšími postavami zasmála, na konci pobrečela dojetím, prožila ten pocit izolace a celkově příběh obrovské lidské vůle. Určitě knihu řadím ke svým nejoblíbenějším. Stejně jako film dnes patří k mým nejoblíbenějším filmům. Marťan je prostě originální příběh, který si právem zasloužil obdiv celého světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama