Barbara Erskine - Na pokraji temnoty

9. září 2017 v 17:54 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Na pokraji temnoty (On The Edge Of Darkness)
Autor: Barbara Erskine
Původní vydání: 1998
CZ vydání: Brána, 2008
Počet stran: 312

Hodnocení:


Na Barbaru Erskinovou jsem si dělala zálusk už dlouho. S potěšením jsem zjistila, že doma vlastníme hned tři její romány, a tak si stačilo jen vybrat. Nakonec jsem sáhla po knize Na pokraji temnoty.

Hlavní hrdina románu Adam Craig se zamiluje do dívky jménem Brid. Již od začátku však tuší, že Brid není jen tak obyčejná dívka. A jeho celoživotní pátrání po dívčině původu jej v tom jen utvrdí.

Jednoznačným plusem této knihy je, že s postavami prožijete prakticky celý jejich život. Kniha se odehrává v rozpětí asi 60 let. Postavy se vám vyvíjejí přímo před očima, vidíte je jako děti, dospělé a nakonec jako staré lidi. Jste u toho, jak se mění nejen navenek, ale jak jim životní zkušenosti a osudy změnily jejich osobnost a chování, jak jim životní lekce mění pohled na své okolí a nutí je podle toho jednat, ať už dobře nebo špatně. Váš vlastní vztah k postavám se mění, city k oblíbené postavě mohou ochladnout a najdete nějakoho nového s kým budete dějovou linku prožívat jeho očima. Přestože se v knize občas stane, že najednou přeskočíte velké časové období, kniha neztrácí svou plynulost a čtenář nemá pocit, že by byl o přeskočené roky nějak okraden.

Pro mě to byla velmi zajímavá čtenářská zkušenost. Vidět, jak postavy v knize stárnou. Často jsem se v myšlenkách vracela na začátek a říkala si, vždyť byli nedávno ještě děti! A teď už jsou z nich prarodiče! Stejně tak jako sledovat postavy, které tu byly od začátku příběhu bylo hezké do děje uvítat ty nové, které se rychle staly součástí událostí. A už to tak bývá, že pokud se ocitneme v tak velkém časovém rozpětí, musíme se s mnoha postavami během příběhu i rozloučit. Ať už to byla smrt přirozená, nebo ne.

Kromě časového rozpětí bych mohla zmínit i to místní. Podíváme se do Skotska, Walesu i Anglie, navštívíme města jako Edinburgh, Londýn, vychutnáme si i atmosféru britského venkova. A to vše napříč 20. stoletím od 30. let až po 90., kde má každá dekáda svá specifika.

Kniha se zabývá cestováním časem a dalekou minulostí Skotska, magií, převtělováním, silami, které ovládali naši dávní předci. Po celou dobu příběhu můžeme mít pocit, že čteme román s prvky fantasy. Ale může se také stát, že se nakonec všechno vysvětlí úplně jinak. Nicméně se nejspíše zamyslíte, co všechno možná lidé z dávných dob věděli a uměli, co by dnešní člověk, kde všechno může objasnit věda, zařadil právě do kategorie fantazírování a bláznovství.

Opravdu se jedná o skvěle napsanou knihu. Jen bych měla malou výtku k vydání, ale věřím, že tohle nemusí vadit všem. Já jsem čtenář, který má rád, když stránky rychle utíkají. Vydání, které jsem četla, mělo 310 stran. Kniha měla ale poměrně široký formát a velmi malá písmenka. Proto jsem na dvoustraně vždycky strávila dlouhou dobu a často měla pocit, že kniha nějak neubíhá. Nemůžu říct, že bych se dokázala úplně začíst a myslím, že to bylo právě kvůli formátu knihy. Nechci příliš rýpat, ale i to je můj postřeh z čtení. Dívala jsem se na ostatní knihy od B. Erskine, které máme doma a je tu ten samý problém, takže vím, že až půjdu do další knihy této autorky (a že určitě půjdu!), tak s tím budu opět bojovat. Ale je důležité se nezaměřovat na tento problém, ale spíše se snažit objevit ten příběh a jeho strukturu. Mně se to podařilo a díky tomu se mi kniha líbila, přestože se mi nečetla nejlíp.

Co mě ještě trochu mrzí je, že čtenář je v ději často trochu napřed. Částečně je to i autorčin záměr, ale hodně vám může prozradit i samotná anotace. Já vám radím ji nečíst a jít do toho naslepo, třeba z toho pak budete mít úplně jiný zážitek! Možná by bývalo šlo v knize trochu více vystupňovat takovou tu tajemnost, že vlastně nevíte, o co jde a pak by nastal ten moment překvapení. V tomto ohledu je kniha více poklidná, ale nebojte se, to překvapení tam stále je, ale takové, jaké byste nečekali.

Nalákala jsem vás? Pokud jste knihu četli, napište mi, jak se vám líbila. Pokud jste od autorky četli jinou knihu, tak mi určitě, bez spoilerů, sdělte své dojmy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama