Barbara Erskine - Úkryt před světlem

10. září 2017 v 14:13 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2017
Název knihy: Úkryt před světlem (Hiding from the Light)
Autor: Barbara Erskine
Původní vydání: 2003
CZ vydání: Brána, 2012
Počet stran: 379

Hodnocení:


Stejně jako loni jsem během letních měsíců sáhla po oblíbené britské autorce Barbaře Erskine. Zpočátku jsem si sice dělala zálusk na její novinku Spáčův hrad, ale nakonec to nějak neklaplo, a tak jsem sáhla po druhé knize ze tří, které máme doma, Úkrytu před světlem.

Děj knihy se odehrává nedaleko bydliště samotné autorky. Jelikož tedy autorka okolí dobře zná, seznámila s ním velmi podrobně i svého čtenáře. Ocitáme se na pobřeží východní Anglie nedaleko Londýna. Hlavní hrdinka knihy Emma Dicksonová se rozhodne opustit život v luxusu v centru Londýna a skvěle rozjetou kariéru a zakoupí dům na venkově, ke kterému ji nějaká neznámá síla přímo magicky přitahuje.

Historie okolí je poznamenána událostmi ze druhé poloviny 17. století. V té době zde působil obávaný lovec čarodějnic Matthew Hopkins. Procesy byly kruté a mnoho nevinných žen bylo mučeno a následně oběšeno. Hopkins je jako jediný v této knize skutečnou historickou postavou.

O historii této oblasti se dozví také tvůrci televizní série o paranormálních jevech a rozhodnou se ve městečku natočit dokument. Dalšími důležitými postavami jsou venkovský pastor Mike a mladá Lyndsey, praktikující novodobá čarodějnice.

Mrazivá atmosféra a paranormální jevy na sebe nenechají dlouho čekat a pokud čtete například v noci u lampičky, může vás z toho mrazit v zádech. Tajemných scén tu rozhodně není málo a nudit se určitě nestihnete. Mezi kapitolami neustále střídáme hlavní aktéry i místa děje, vidíme příběh pohledem Emmy, Mika, Lyndsey, televizních tvůrců i dalších postav.

Události z dávné historie začínají opět vyplouvat na povrch, nad městečkem se vznáší zlověstná atmosféra a obyvatelé se začínají měnit, dochází ke zločinům i vraždám. Neklidní duchové chtějí naplnit staletí kypící pomstu. Je poměrně složité tuto knihu popsat, jelikož obsahuje několik dějových linií a odboček, které se nakonec ale spojí dohromady. Ze začátku můžete mít problém se zorientovat ve všech postavách, ale postupně každá zapadne na své místo. Mně osobně se dost vryla do paměti i postava Judith, silně nábožensky založené staré ženy, mohu říct až fanatičky. Poslední scéna, kde figuruje právě Judith pro mě byla asi nejsilnějším zážitkem z celé knihy.

Kniha je občas dost předvídatelná, čtenář je poměrně napřed před samotnými postavami. Dojde vám, jakým prostřednictvím se projevují pomstychtiví duchové a není těžké se brzy dovtípit kdo bude stát proti komu. Také si brzy uvědomíme, že pokud se blížíme k části, kdy jdou naši hrdinové spát, odhalíme brzy i další část naší historické linky, která se promítá právě do snů.

Vše vyvrcholí příhodně na Dušičky. Trochu mě zmátlo, že autorka do své představy o zlu zamíchala i jakési mnohem starobylejší příčiny, přišlo mi to už zbytečné. Už tak kniha trochu balancuje na faktu, že je tam těch témat a odboček trochu moc a hraničí s překombinovaností. Navíc jsem nedostala odpověď na otázku, která mi během čtení vrtala hlavou. Ne, že by byla až tak zásadní, ale čekala jsem až se dozvím kdo byl manželem Sarah a otcem jejích dětí. Přehlédla jsem něco, nebo se to opravdu nedozvíme?

Od téhle knihy asi nečekejte žádná velká překvapení, spíš příběh, kde budete často napřed a vaše předtuchy se nakonec naplní. Užijte si však strašidelnou atmosféru. Není těžké mít při čtení této knihy pocit, jako by vás někdo sledoval. Jste-li fanouškem duchařin a rádi se bojíte, tohle je určitě kniha pro vás.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama