Dan Brown - Inferno

10. září 2017 v 10:44 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Inferno
Autor: Dan Brown
Původní vydání: 2013
CZ vydání: Argo, 2013
Počet stran: 424

Hodnocení:


Kdybyste se mě zeptali, jakou nejděsivější knihu jsem kdy četla, tak bych odpověděla, že žádný prvoplánový horor se nevyrovná knize 1984 od George Orwella. Po přečtení Inferna přemýšlím, jestli se k tomuto klasickému dílu britské literatury nepřidá.

Inferno pro mě bylo druhým seznámením s Danem Brownem. Samozřejmě znám mnoho jeho knih, ale četla jsem zatím pouze dvě: Inferno a Šifru mistra Leonarda. Do Inferna jsem šla s očekáváním, že na mě zapůsobí stejným šokem jako kdysi Šifra. No, asi jsem už od té doby leccos přečetla, takže už to nebylo takové překvapení. Přeci jenom jsem autorův styl trochu znala.

Opět se totiž ponoříme do světa záhad, šifer, klíčů, do světa umění a celé nás to zavede k otázkám lidské existence a tématům, o kterých se nemluví. Hlavní hrdinové jsou neustále pronásledováni a když se jim podaří najít na malou chvíli úkryt, snaží se v záhadě posunout o krok dál. Za sebe musím říct, že mi moc nevyhovoval ten krátký časový úsek, ve kterém se kniha odehrává. Občas jsem nějak zabředla a měla pocit, že se děj nikam neposouvá, že je to pořád dokola. Nicméně musím dodat, že i přes objem informací, které kniha poskytuje, se dobře čte, je srozumitelná, vše potřebné vám vysvětlí, pochopí ji každý. A to je výrazné plus Brownových knih. Zdánlivě složitá tématika je podána způsobem, že si ji může přečíst kdokoli.

Co mě ale šokovalo tentokrát bylo poselství knihy. Když jsem někdy ve čtrnácti četla Šifru, doslova mě zasáhla celá ta mela, která se kolem hlavních postav rozpoutala, teď mě právě to spíš trochu brzdilo a více pozornosti jsem soustředila na jiné věci - umělecká díla a jejich příběhy, poselství knihy. Dan Brown zkrátka píše o tématech, kterými lidem přivede do povědomí otázky, nad kterými by se sami možná nezamysleli. Já samozřejmě nevím, kde je tu hranice mezi reálným nebezpečím a autorovou fantazií, ale dle mého názoru má autor v mnoha věcech pravdu. Nemusíme s ním souhlasit, ani já jsem ve všem nesouhlasila, ale zamyslet se je asi první důležitý krok. Uvědomit si, co nás obklopuje, otevřít oči.

Asi můžu prozradit, že se kniha zabývá problémem přelidnění planety. Autor tento problém předkládá v opravdu děsivých rozměrech, bohužel také věrohodných. Velmi mě ovšem zaujala také otázka transhumanismu, o kterém jsem neměla ani ponětí. Otázka technického pokroku, genového inženýrství a možnosti, že lidská rasa postupně spěje k novému stádiu. Mně osobně se nelíbí, jakým směrem se nejspíš ubíráme, ale co já mohu soudit? Já se jen obávám, že nás technologie pohltily až příliš a lidskost pomalu upadá v zapomnění. Ale nebudu se tu pouštět do takových diskuzí. Nepřijde mi ani, že internet je správné místo, kde tyhle věci řešit.

Autorovi se opět otázku světového rozměru podařilo spojit s historií a uměním, což knize určitě přidává na atraktivnosti a má co nabídnout jak lidem, kteří už o dějinách umění něco ví, tak naprostým nováčkům v oblasti.

Nemůžu říct, že by si kniha držela mou pozornost po celou dobu. Přeci jenom to občas vypadalo moc snadně. Langdon to vždycky vyřeší, Langdon vždycky uteče. Ale chápu, že jinak by kniha musela být dvakrát tak tlustá a ani to by asi nebylo nejlepším řešením. Jenom toho štěstí bylo občas až moc.

Závěr byl samozřejmě překvapivý a děsivý. Takové jsem to nečekala. Můžu říct, že bych tuhle situaci nechtěla zažít. Jen si říkám, jaké lidi tato kniha může ovlivnit. Možností dnes máme nepřeberné množství a každým dnem jejich počet jen roste. Až mě napadlo, že tahle kniha může být vlastně nebezpečná. A nebo nás jednou může zachránit. Záleží na vašem úhlu pohledu. Čím byl v této knize Dante může jednou být ve skutečnosti Brown.

Jistě víte, že kniha byla už i zfilmována. Za mě to bylo ale obrovské zklamání, kdy film vůbec nedostál potenciálu jak kulturnímu, tak poselství knihy. Ten konec? Kniha vás donutí nad ním přemýšlet a u filmu jako by se nic nestalo, jedeme dál. Vlasně nemohu uvěřit tomu, že autor dovolil takovou zásadní změnu a doslova tak podkopal vážnost svého díla. Co si o filmu i knize myslíte vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama