Fiona McIntosh - Slavičí píseň

10. září 2017 v 12:03 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Slavičí píseň (Nightingale)
Autor: Fiona McIntosh
Původní vydání: 2014
CZ vydání: Baronet, 2016
Počet stran: 424

Hodnocení:


Mám moc ráda válečné příběhy a když jsem se dozvěděla, že se na našem knižním trhu objevila tato novinka, hned jsem věděla, že si ji chci přečíst.

Slavičí píseň australské spisovatelky Fiony McIntosh se odehrává během první světové války, konkrétně nás zavede na válečná pole bitvy u Gallipoli. A nejen tam. Podíváme se také do Anglie, Austrálie, Jordánska, Egypta a tureckého Istanbulu, seznámíme se s tamějšími kulturami. Stejně tak poznáme hrůzy války, odvahu a pevnou vůli těch, kteří ošetřovali zraněné vojáky. A samozřejmě prožijeme dojemný příběh lásky, jehož hlavními hrdiny jsou australský kavalerista Jamie a anglická zdravotní sestra Claire.

Ze školy jsem si pamatovala nějaké podrobnosti o bitvě u Gallipoli. I díky tomu jsem knihu chtěla číst, protože jsem byla už trochu obeznámena s její historií. Díky knize jsem si mnohé věci připomněla a spoustu se jich také dozvěděla. Velmi jsem ocenila občasné poznámky překladatele, které upřesňovaly některé místní a historické detaily.

Kniha vás zavede nejen do zákopů, ale také na palubu nemocniční lodi, plující mezi Tureckem a Egyptem, který tenkrát patřil Anglii. V obou případech poznáváme hrůznost, ale také absurditu války, smrt a beznaděj, zranění, která mladé vojáky poznamenají na celý život, odvahu ošetřovatelů čelit tomu nejhoršímu a zachovat svou profesionalitu. Poznáváme ale také hodnotu přátelství, vzájemné pomoci a lásky, které vám v době ztrát a beznaděje mohou změnit život navždy.

Velmi jsem ocenila, že se kniha nevěnuje jen válce, ale mapuje i dobu poválečnou, zmiňuje epidemii španělské chřipky, následky války i vyhlídky na lepší časy. Velmi příjemným zpestřením byla část, odehrávající se v Konstantinopoli, kde se setkáváme s muslimskou kulturou a zvyky. Tato část byla velmi příjemným počtením, jelikož poukázala na to, že i rozdílné kultury a náboženství k sobě mohou být tolerantní a navzájem se blíže poznat, aniž by jeden odsuzoval druhého.

Kromě historických a kulturních poznatků tu ale samozřejmě máme krásný romantický příběh. Až by se mohlo zdát, že je to sbírka všech romantických klišé, které si dokážete vymyslet. Ale funguje to. Budete se smát, budete plakat, budete dojatí odhodláním hlavních hrdinů naplnit svou lásku, přestože jim válka do cesty připraví mnohé překážky, zkoušky a odloučení.

V závěru knihy se mě dotkl doslov autorky, kde zmiňuje místa související s naším příběhem, která navštívila. A také příběh autorčina příbuzného, který jako dvacetiletý padl právě v bitvě o Dardanely. Sama jsem si po dočtení hledala nějaké fotografie míst, které s příběhem souvisí.

Na závěr mohu dodat, že pokud máte rádi příběhy z války, silné příběhy o lidské vytrvalosti a odhodlání, rádi poznáváte různé kouty světa a jejich odlišnosti a samozřejmě jste romantické duše, tak do této knihy určitě jděte. Je velmi pestrá a dá se v ní objevit opravdu hodně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama