Henry James - Utažení šroubu

13. září 2017 v 16:17 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Utažení šroubu (Turn of the Screw)
Autor: Henry James (1843-1916)
Původní vydání: 1898
Počet stran: 144

Hodnocení:


Asi každý čtenář se někdy setká s dílem, které pochopí až po přečtení doslovu. Pochopí je ovšem dost silné slovo když i sám doslov přiznává různé interpretace.

Od Henryho Jamese jsem četla už několik knih: Washingtonovo náměstí, Daisy Miller a jeho sbírku strašidelných povídek. Právě s posledně zmíněnými jsem nacházela mnoho paralel, co se psychologie a stylu psaní týče. Zkrátka autor to umí tak zvláštně zamotat, že vlastně nevíte na čem jste.

Během čtení Utažení šroubu mě napadala spousta možností, jak by to mohlo být a doslov mi mé domněnky jen potvrdil. Nicméně když vás během čtení samotného díla napadne tolik možných východisek, interpretací a dohadů, proč se postavy chovají tak jak se chovají a kde je pravda, že se v tom sami ztratíte, nakonec už prostě nevíte a čekáte, jak se to samo vyvrbí. Já jsem ke konci nevěděla, co si mám o kom myslet a komu vůbec věřit. Pravda je asi taková, že si tu čtenář může vybrat.

Ačkoli je to krátké dílko, dostat se přes květnaté popisy dedukcí a pocitů vypravěčky příběhu je občas docela oříšek a často jsem se musela k větám vracet, abych je zpětně pochopila. Občas jsem i tak pohořela. Někdy mi přišlo, že jsou myšlenky nedopracované, ukryté pouze v náznacích. Vyskytují se tu dlouhé, pomlčkami přerušované věty, kdy často na konci nevíte, o čem se na začátku mluvilo.

Po přečtení doslovu mi došla ona hrůznost příběhu. Ano, uznávám, zamrazilo mě a musím smeknout před panem Jamesem, že mě donutil dočíst příběh o něčem, čemu bych se asi vyhnula, kdyby byl příběh napsaný jednoznačně. Takhle jsem sice byla schopna víceméně pochopit až po doslovu, ale nedalo mi to, řekla jsem si, jak mě autor dostal. Ano, během čtení mě napadla myšlenka, že právě o to tu jde, ale jen okrajově a nakonec to celé zapadlo do té změti nápadů, které jsem měla během celého čtení.

Jelikož vás dílko asi prvně zaujme hororovou zápletkou, tak ano, já jsem se několikrát opravdu bála. Atmosféra tu byla místy tísnivá a nepříjemná. Konec velmi překvapivý, jeho interpretace značně symbolická a člověk se nad tím nakonec i zamyslí.

Někdo v tom může vidět příběh s hororovým nádechem, někdo, kdo se orientuje více v období publikování tohoto díla a na co může reagovat, odhalí mnohem hlubší poslání. Někdo uvidí zase psychologickou sondu do duše jedné zajímavé a snad bych mohla říct i odvážné ženy. A jmenovat bych mohla spoustu dalších možností.

Je to krátké, ale výřečné dílo, které pod povrchem skrývá mnohem víc, než na první pohled uvidíme. Ani mně se tentokrát nepodařilo nahlédnout pod pokličku a spíše na mě působily ty mrazivé chvilky s duchy, ale díky doslovu mi došlo, čím tohle dílko skutečně děsilo a děsit může i dnes, jelikož tématika, kterou se příběh právě pod povrchem zabývá, je stále aktuální.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama