Jamie McGuire - Krásná katastrofa

9. září 2017 v 18:28 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Krásná katastrofa (Beautiful Disaster)
Autor: Jamie McGuire
Původní vydání: 2011
CZ vydání: Fortuna Libri, 2013
Počet stran: 376

Hodnocení:


O knize Krásná katastrofa jsem v poslední době často slýchala. Nejdříve jsem neplánovala, že si ji přečtu, ale nakonec jsem si přečetla anotaci, která mě zaujala, a tak jsem se rozhodla, že knize dám šanci.

Popravdě jsem nevěděla, jaký žánr mám od knihy očekávat, na co a na jakou skupinu čtenářů se kniha bude zaměřovat. Bude to young adult, romance nebo erotický román? Já jsem se po přečtení anotace přikláněla ke třetí možnosti, ale teď to vidím spíše jako romanci, pro starší teenagery a vrstevníky hlavních hrdinů s tím, že tu několik sexuálních scén také je. Já osobně to v takových knihách uvítám, protože mě vždycky naštve, když je načatá milostná scéna utnutá a zbytek si má čtenář domyslet. Pokud mám tomu vztahu fandit, chci vědět, jak to autor vidí se vším všudy. Přijde mi to pak celé upřímnější.

Když si teď čtu anotaci znovu, tak mi připadá, že je trochu překroucená a neodpovídá úplně realitě... Uniklo mi něco nebo ta sázka zněla trochu jinak?

Četla jsem v angličtině. Neplánovaně, ale rozhodně toho nelituju. Knížka mi hodně dala z jazykového hlediska, je tu hodně přirovnání, idiomů, tak jsem se aspoň dozvěděla jak se takové výroky řeknou v angličtině. Jestli jsou jiné se stejnou pointou nebo se v překladu řeknou úplně stejně. Ze začátku mi přišlo, že má kniha vulgárnější styl psaní, ale ve výsledku to nijak nevadilo. Jak vyznívá český překlad nemohu soudit. Přirozeně neznám každou anglickou nadávku, ale některá slova, která jsem neznala na mě tak působila, třebaže neznám jejich přesné české znění.

V knize sledujeme vztah vysokoškoláků Travise a Abby. Chtějí být přáteli, ale jejich přátelství nakonec přeroste v lásku a vztah, který kvůli jejich komplikovaným povahám, démonům z minulosti, a také vnějšímu okolí přináší mnohé těžkosti. Travis, který si vydělává na studium nelegálními zápasy, ztrácí svou masku školního Cassanovy a Abby je proti své vůli středem pozornosti celé školy, kam odjela s nadějí, že řekne definitivně sbohem težkému dospívání a minulost schová se za slušné svetříky. Travisova bývalá pověst ji ale vystaví mnoha pochybným fámám.

Bohužel nemůžu říct, že by mě kniha něčím vyloženě oslovila. Nápad tam byl, ale nestrefil se mi do vkusu a časem začal být ohraný. Musím říct, že jsem si často připadala spíše jako na střední škole než na vysoké. Na druhou stranu to byl zajímavý pohled do amerického vysokoškolského uspořádání. Po nějaké době jsem si zvykla. Co se postav týče, jejich jednání mi přišlo nedospělé, nezodpovědné a jejich myšlenkové pochody jsem často nechápala. Dokonce jsem si říkala, že si Abby ty pomluvy jen zaslouží za to jak se chová.

Kniha je plná zápasů, pěstních soubojů, krve, jsou to samé párty, sázky, alkohol, hazardní hry... Nic, o čem by mě lákalo číst. V přiměřené míře ano, ale tady to bylo jako z bláta do louže až to začalo být předvídatelné. Čtení se mi táhlo a proti všem svým očekáváním jsem u knihy strávila celý týden. Do poloviny knihy jsem se k ní ještě vracívala se zájmem, ale pak to začalo být pořád dokola, hádky, bitky, žárlivost, párty a já dočítala už jen je zvyku.

Táhlost příběhu na konci přerušily dramatičtější události, které mě na chvíli zvedly ze židle. Závěr byl takový, jaké pro mě bylo celé jednání postav... Zbrklé, unáhlené. Celou dobu jsem Abby a Travisovi jejich vztah nevěřila, nedokázala jsem jim fandit, některé jejich činy a slova mi přišla na rozmezí, v jakém se kniha odehrává uspěchaná, nevěrohodná... o konci nemluvě. Travis se celou dobu choval dětinsky a sobecky, Abby si jednu chvíli myslí to, pak zase ono, pak se s Travisem vyspí a najednou je všechno v nejlepším pořádku. Vůbec už ta logika, že dokáže snášet dívat se na to, jak její přítel někoho umlátí do krve a sám sebe vystavuje stejnému nebezpečí. A že on mermomocí potřebuje, aby tam byla s ním přestože ví, že i jí tam hrozí nebezpečí. Takovému vztahu jsem prostě nedokázala věřit.

Co mě ještě na knize zarazilo bylo, že jsme občas bez varování přeskakovali v místě děje. Scéna, odehrávající se v domě se najednou přesouvá na parkoviště před domem aniž by padlo slovo o nějakém pohybu. Bylo to rozhodně zvláštní a asi jsem se s tím ještě nesetkala.

Myslím, že tento příběh mi v paměti dlouho nezůstane. Jsem ráda za každou přečtenou knížku, i za tuhle, ale některé vám prostě svým prostředím a chováním hlavních hrdinů nesednou. Tohle byla jedna z nich. Nápad to má, prostředí je místy netradiční a je tu pár zajímavých momentů. Ale jako celek mě to nedokázalo upoutat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama