Jojo Moyes - Než jsem tě poznala

9. září 2017 v 12:00 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Než jsem tě poznala (Me Before You)
Autor: Jojo Moyes
Původní vydání: 2012
CZ vydání: Ikar, 2013
Počet stran: 408

Hodnocení:


Než jsem tě poznala britské spisovatelky Jojo Moyes je současný knižní fenomén, který musel zaznamenat snad každý. Jedná se o emotivní příběh mladé ženy z maloměsta, Louisy Clark, uzavřené ve svém malém světě, a Willa Traynora, bývalého podnikatele a dobrodruha, který je po nehodě na invalidním vozíku a zcela odkázán na pomoc druhých. Cesty Lou a Willa se zkříží a Lou netuší, jak moc jí čas strávený s Willem změní životní hodnoty.

Kniha na vás od začátku dýchne příjemnou atmosférou malého britského městečka, které každou sezonu ožívá turisty mířícími navštívit místní středověký hrad. Je to velmi příjemné prostředí, kde má každý svůj příběh a své místo, ale je to malý svět na to, abyste tu mohli okusit vše, co život nabízí...

Zpočátku se příběh jeví jako obyčejná, na první pohled průhledná romance, ale postupně se děj odvíjí úplně jiným směrem. Po dočtení knihy vám její poselství jistě zůstane zaryté hluboko v mysli. Kniha vás donutí se zamyslet nad životem, nad tím, jak ho žijete. Myslíte si, že jste spokojeni, ale co kdybyste najednou neměli možnost udělat to, co jste dříve teoreticky mohli, ale neudělali? Co když bude pozdě litovat? Co chcete vidět, až se jednou ohlédnete?

Autorka se nebojí spustit na tenký led a promluvit o tématech, která nemusí vždy odpovídat morálním zásadám většinové společnosti. Jak těžké je učinit zásadní rozhodnutí, které se může setkat s odsouzením. Autorka nabízí na takovou situaci různý úhel pohledu a nechá vás, čtenáře, abyste si z její objektivní nabídky udělali svůj vlastní úsudek.

Kniha vás může mnohému naučit. V dnešní době až příliš lpíme na názoru a uznání ostatních a naše vlastní štěstí necháváme zastínit obavami a špatnými zkušenostmi z minulosti. Měli bychom se oprostit od těchto konvencí a stereotypů a žít tak, abychom byli naplněni. Než bude pozdě.

Knihu jsem četla v angličtině a na konci zkouškového, čímž se mi četba trochu protahovala a já sledovala, kolik mi ještě zbývá do konce. Proto nedávám plný počet bodů, ale tento příběh jsem rozhodně nečetla naposledy a pevně věřím tomu, že až si na čtení vyhradím klidnější období, tak tam ten plný počet bude. A nebudu vám nic nalhávat - mohla to způsobit i ta angličtina. Kniha se mi sice v originále četla dobře, ale sem tam mě třeba něco vyrušilo nebo jsem si dohledávala slovíčka a to přeci jen trochu rozptýlí. Knihu řadím ke svým nejoblíbenějším, protože její poselství a okolnosti, které toto poselství umocňují dokážou člověku promluvit do duše.

Rozhodně vám doporučuji také film, který je knižní předloze velmi věrný, má nádherný soundtrack, prostředí filmu i herci dokonale odpovídali mým představám. Emilia Clarke je jako Lou naprosto zlatá a nezapomenutelná a její výkon vám rozhodně zvedne náladu. Sam Claflin je ve své roli Willa také skvělý a okouzlující. Stejně jako kniha má film krásnou atmosféru, na nic si nehraje a dokáže vás zcela pohltit svou upřímností, rozesměje vás i dojme.

Než jsem tě poznala doporučuji úplně každému. Jedná se o překrásný příběh, který nabízí mnoho témat k diskuzi a donutí vás popřemýšlet. Je vám podán jednoduše bez jakýchkoli přikrášlování a myslí zkrátka na všechno. Nebojí se tabu a nestydí se vyslovit nahlas to, o čem se většinou "taktně" mlčí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama