Kiera Cass - Selekce, Elita, První

13. září 2017 v 17:29 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Selekce, Elita, První (The Selection, The Elite, The One)
Autor: Kiera Cass
Původní vydání: 2012-2013
CZ vydání: CooBoo, 2014-2015
Počet stran: 288 + 280 + 278

Hodnocení:


Po trilogii Selekce jsem sáhla čistě ze zvědavosti. Všichni to čtou, všem se to líbí a nebudu vám lhát - ovlivnily mě i ty překrásné obálky. Věděla jsem, že jdu do young adult, které už moc nevyhledávám, a tak jsem k tomu i přistupovala. Výsledek? Spokojenost.


Selekce pro mě představovala odpočinkovou četbu, u které jsem sice chvílemi převracela oči a občas se nudila nad opakujícími se myšlenkami a scénami, ale na druhou stranu příběh pro mě měl spád a každé pokračování se mi líbilo více než předchozí.

Selekci jsem četla v angličtině. I v originálním jazyce to bylo velmi snadné čtení. Příběh nás zavede po budoucnosti, kdy je naše Země uspořádaná jinak než jak ji známe dnes. Jsou jiné státy a jiné zákony. Zmínka, že se nacházíme v období po čtvrté světové válce je poměrně mrazivá. Hlavní hrdinka America Singer se stane součástí reality show na jejímž konci se jedna z 35 dívek vybraných z celé země, zvané Illéa, stane manželkou následníka trůnu, prince Maxona, a zároveň novou královnou. Asi jen těžko se ubráníme pocitu, že jde o takové Hunger Games v sukních.

První díl byl pro mě asi nejslabší. Kniha tomu i celkem nahrávala, jelikož máte ústřední milostný trojúhelník a dalších 34 dívek a při takovém počtu postav bylo pro mě těžké se ponořit do situace. 34 dívek zkrátka nemůže dostat na 300 stránkách dostatek prostoru, takže jsem ani neměla pocit, že by jich tam tolik bylo. Dále se kniha nese v duchu útoků rebelů a schovávání se v úkrytech. Můj celkový pocit byl, že se děj nikam neposouval a postrádal akci. Začátek se mi velmi líbil a oblíbila jsem si Americu a Aspena. Když se potom příběh začal ubírat jistým směrem, nabrala jsem trochu odstup a musela přehodnotit svůj přístup k ústředním postavám. Takhle se ostatně vyvíjel můj vztah k nim během celé trilogie.

Co mi u trilogie vadilo bylo, že už z názvů knih víte, co bude dál. Ne, že by to u tohoto žánru nebylo předem jasné...

Elita mi nabídla už více akce a konečně také větší ponoření do vážnosti soutěže, jelikož se ocitáme v prostředí menšího počtu dívek, které bojují o princovo srdce. Blíže poznáme jejich taktiky, zázemí i povahy. Zjistíme šokující informace o historii Illéy i o královské rodině. Elita dostává různé zajímavé úkoly, které mají dívky připravit na jejich případnou královskou budoucnost. Prohlubuje se nám i milostný trojúhelník a America začíná být se svou nerozhodností často otravná.

Třetí díl opět nepostrádal akci, oblíbila jsem si některé nové i staré postavy. Nechybí boj proti rebelům, zvraty, nečekané události a napětí až do konce. Jelikož se jedná už o třetí díl, tak je těžké napsat více, abych neprozradila příliš.

První dvě knihy jsem četla v angličtině, třetí díl jsem četla česky. Za anglické verze jsem ráda, protože příběh byl jednoduchý, a tak mi dal navíc alespoň ten jazyk.

Troufám si tvrdit, že před několika lety bych z trilogie byla nadšená a sama bych snila, že bych byla součástí Selekce. Dnes už jsem z podobných příběhů vyrostla, nicméně knihy mají příjemné prostředí a čtenář chce vědět, co bude dál.

Selekce pro mě byla příjemná oddechovka, ráda jsem se ztratila v prostorách zámku a světě, který byl úplně jiný. Příběh je zaměřen na mladší čtenáře, ale na odreagování bych jej určitě doporučila komukoliv.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama