Michael Punke - Zmrtvýchvstání

9. září 2017 v 11:18 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Zmrtvýchvstání (Revenant)
Autor: Michael Punke
Původní vydání: 2002
CZ vydání: LEDA, 2015
Počet stran: 296

Hodnocení:


Když jsem začala číst Zmrtvýchvstání, věděla jsem už dopředu do jakého příběhu jdu. Film jsem viděla již před knihou a tu jsem začala číst vlastně na základě toho, že se mi film velmi líbil. A tak jsem si chtěla příběh doplnit i jeho psanou podobou.

Ze začátku jsem byla nadšená. Příběh byl syrový, odehrával se v místech izolovaných od civilizace, takže jste měli při čtení sami pocit odcizení. Místy byly popisy dost kruté a brutální, stejně jako samotné scény ve filmu. A také mě zaplavila vlna soucitu s hlavním hrdinou.

Celkově však musím říct, že mě film oslovil více než kniha. Zmínila jsem tu soucit s hrdinou - já u filmu několikrát brečela, jak mi bylo Hugha Glasse líto! U knihy to tak nebylo. Celkově kniha nehraje čtenáři na emoce, spíš jí jde o vykreslení krutých podmínek a světa, kde se každý snaží především přežít a moc se v ničem nepárat. V civilizovaném světě platí určitá pravidla, ale divočina má svá.

Asi do poloviny mě kniha bavila, především tam se odehrávaly všechny mé emoce a dojmy z knihy. Když jsem poté zjistila, že asi nedostanu úplně to, co jsem očekávala, tak jsem druhou část rychle dočetla, abych se mohla posunout k dalším knihám.

Kniha je od filmu značně odlišná. Jelikož jsem já sama už byla filmem ovlivněná, tak jsem některé filmové scény právě očekávala i v knize, například scénu s koněm, která tam ale nebyla. Film mi přišel jako jedna "one-man-show" o muži, který se samotný potácí mezi životem a smrtí na cestě pustinou aby se pomstil. V knize, dle mého názoru, byl více s lidmi, které postupně na své cestě potkal, což mi trochu kazilo ten dojem naprosté samoty a odkázání sám na sebe.

Na druhou stranu, pokud to vezmu z objektivního hlediska, je kniha přeci jen reálnější. Lépe člověk uvěří, že se jedná o popis skutečných událostí. Přeci jenom jsem si při sledování filmu říkala, že tohle by člověk prostě nemohl přežít (viz třeba pád před scénou s koněm). Velmi mě oslovilo, že Hugh Glass a jeho příběh jsou vlastně skutečné události a další postavy, které jsou v knize, také skutečně existovaly (např. Jim Bridger, Fitzgerald, Ashley).

Také bylo zajímavé se dozvědět, jak důležitá byla práce traperů, a že to vlastně nebylo jen takové běhání po divočině, ale skutečný byznys.

Myslím si, že ač jste třeba viděli už film, je dobré si knihu přečíst. Nechybí tu historický vývoj Spojených států na přelomu 18.-19. století, dozvíte se o minulosti hlavních postav, kožešinovém byznysu a také zajímavých metodách jak přežít v divočině když si musíte vystačit s tím, co vám příroda dá. Kniha se navíc od filmu velmi liší. Je sice méně akční a méně emotivní, ale jak jsem řekla, vrhá na příběh nové, reálnější světlo.

Není to kniha, po které bych sáhla znovu, není to můj šálek čaje, ale zavedla mě do nového prostředí a seznámila se zajímavými, nepoznanými věcmi. Nebude kniha pro každého, ale za mě, jako doplněk a ucelení k filmu jí říkám ano.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama