Nicholas Sparks - Útěk do samoty

4. září 2017 v 20:27 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2017
Název knihy: Útěk do samoty (The Rescue)
Autor: Nicholas Sparks
Původní vydání: 2000
CZ vydání: Ikar, 2016
Počet stran: 336

Hodnocení:Na mém letním čtecím seznamu nemohl ani letos chybět titul od oblíbeného amerického autora. Do knihy jsem se rychle začetla a postupně si oblíbila jednotlivé postavy i vztahy mezi nimi. A pak jsem si za to vynadala, protože pokud už jste četli nějaké Sparksovo dílo, tak víte, že je lepší počítat se vším a nejraději si držet odstup. Ne, že by se mi to u jakékoliv sparksovky s tím odstupem podařilo. :)

Zhruba do poloviny knihy prožijeme dramatické i romantické události, děj má co nabídnout, utíká rychlým tempem a čtenář čeká, jak se budou osudy hlavních postav odvíjet dál. Nicméně čím více se blížíme ke konci, tím více má příběh tendenci stagnovat. Pasáže, které by měly být akční paradoxně vůbec nefungují a spíše působí jako nějaká vycpávka. Já jsem u nich občas už ztrácela pozornost a prostě čekala až skončí. Bylo to jako by příběh vygradoval hned na začátku a pak dlouho dozníval. Psychologie hlavního hrdiny knihy mi tentokrát přišla trochu nedotažená do konce a místy postrádala logiku.

Nejdříve jsem knihu řadila k průměru, ale dramatická událost, která se mnou na konci naprosto otřásla, a ve kterých je pan Sparks mistrem ve svém oboru, rozhodla, že jsem ještě musela přimhouřit oko. Útěk do samoty se vymyká běžným sparksovkám tím, že zde autor nezašel až tak do hloubky a tolik si nezahrál s emocemi čtenáře. Na začátku si můžete dělat tisíce scénářů, ale nakonec to sklouzne k takovému lehce předvídatelnému průměru. Proto tuhle knihu řadím spíše k oddechovému čtení než k něčemu, co ve vás trvale zanechá nějakou stopu, či vás dovede k velkému zamyšlení. Událost, která mě v knize nejvíc zasáhla a kdy jsem si zničehonic plně uvědomila její závažnost a reálnost, se netýkala hlavních hrdinů. Tato kniha mi tedy nejvíce otevřela oči prostřednictvím postav v pozadí příběhu.

Hledáte-li oddechovku, romanci a nemáte tentokrát na autora vysoké nároky, sáhněte po Útěku do samoty. Pro mě příběh spadá do kategorie, která rozhodně neurazí, ale zároveň nijak obzvlášť nenadchne. Ve Sparksově díle se určitě najdou větší skvosty, ale věřím, že fanoušci si i tento příběh rádi přečtou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama