Nicholas Sparks - Volba

9. září 2017 v 18:16 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Volba (The Choice)
Autor: Nicholas Sparks
Původní vydání: 2007
CZ vydání: Ikar, 2016
Počet stran: 272

Hodnocení:


Zajímalo by mě, jestli se čas od času vyskytne u každého knižního bloggera dilema, kdy vám prostě nemůže prozradit všechny dojmy, protože by to byl spoiler. Nicméně můžete pokračovat, tato recenze po značné snaze spoilery neobsahuje. :)

Román Volba známého a oblíbeného amerického autora Nicholase Sparkse je na českém knižním trhu novinkou, originál ale vyšel už v roce 2007. V loňském roce do kin zamířil i stejnojmenný film.

Ze všeho nejdřív - pojďme se pozastavit nad tou krásnou obálkou. Grafické zpracování, které je pro česká vydání Sparkse už typické a neodmyslitelné; jednoduché, elegantní, zlatý štítek a v pozadí poutavá fotografie. Právě ta fotografie mě zaujala na první pohled. Je to jedna z těch obálek, na kterou se jen podíváte a už se ve vás něco pohne a knihu řadíte na svůj nekonečný seznam všeho, co chcete číst. Obálka je překrásná. Navíc evokuje léto, což mě také přimělo s čtením počkat právě do léta. A rozhodně, tahle volba byla skvělá. Já vím, že se kniha nesoudí podle obalu. Ale kdo z nás se toho vždy striktně drží?

Už na začátku knihy na mě dýchla svěží, idylická, uvolněná, přátelská letní atmosféra. Zpočátku jsem se lekla toho počtu postav, ale brzy všechny zapadly na své místo a jejich vzájemná vřelost a otevřenost mi okamžitě byly sympatické. V takové chvíli byste se nejradši nechali vtáhnout přímo na místo děje a vše si prožili doopravdy. Od začátku knize nechybí šmrnc, vtip, častokrát jsem se smála nahlas.

Nicholas Sparks má skvělý talent vás strhnout do atmosféry momentu. Pokud chce, abyste se uvolnili, cítíte se bezstarostní a téměř jako na dovolené. Máte-li se naladit na romantickou linku, tak vám nezbyde než se rozplývat, slzet a nechat cukat koutky úst, pokud se máte cítít bezmocní a slabí, dostane se vám toho a slzy opět neudržíte. A to vše aniž byste museli snášet dalekosáhlé popisy, prostě to zčistajasna přijde. Obrátíte stránku a během pár vět, možná i slov jste na úplně jiné vlně. Samozřejmě, u Sparkse už automaticky počítáme s přílivem emocí.

Hlavní hrdina příběhu Travis byl od prvních řádků sympaťák, svou povahou, svou výřečností, svým životním stylem i zaměstnáním, které vykonává. Důležitou roli v příběhu hrají pejskové a láska ke zvířatům. Celkově v knize můžete nalézt snahu a touhu pomáhat si, pečovat o vztahy a starat se - o lidi, které milujete, o děti, o zvířata. Celé je to podáno nenuceně a vy úplně cítíte, že chcete také takoví být, jako by to z vás dělalo lepšího člověka.

Kniha je vyvážená, nikdy nemáte pocit, že by tam nějakých emocí bylo příliš. Autor ví kdy přestat, aby se z toho nestalo klišé, kam by mohly podobné příběhy snadno sklouznout.

Kniha je dělena do několika částí. Mně se přirozeně nejvíce líbila první část. Tu druhou jsem totiž četla nějak více automaticky. Je pravda, že je více popisná, ale já jsem už prostě co nejrychleji potřebovala vědět, jak to tedy dopadne. Nedá se říct, že je druhá část slabší, rozhodně má hlubší poslání, zatímco první část je idylka a romantika. Je jiná, ale jelikož jste si chtě nechtě k postavám vytvořili blízký vztah tak jediné, co chcete vědět je jak to s nimi dopadne. A bojíte se toho nejhoršího. Protože je to Nicholas Sparks.

Konec mě samozřejmě zasáhl. Velmi. Když jsem si v hlavě zopakovala, co se vlastně stalo, zbylo mi jen ohromení a slzy v očích.

Ale přeci jen si trochu rýpnu, že v některých momentech mi chybělo trošičku víc romantiky, konkrétně v milostných scénách... Přišlo mi, jako by byly napsány trochu zbrkle, příliš rychle a věcně. Právě tady jsem si občas řekla "A to je jako všechno?"

Rozhodně vám doporučuji si Volbu přečíst. Film jsem zatím neviděla, ale co se románové předlohy týče, je to skvělé letní čtení, které vám zpříjemní den. Ke knize bych se jednou i moc ráda vrátila, protože myslím, že třeba starším čtenářům mohou více přirůst k srdci úplně jiné části knihy, než které tu teď byly zajímavé pro mě. Myslím, že je to příběh, jehož chápání se s vámi vyvíjí během života a zkušenostmi, které v něm získáte. A právě to je asi to nejlepší, co Sparksovy knihy mohou nabídnout a důvod, proč se k nim člověk kdykoli rád vrátí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama