Philippe Tourault - Anne de Bretagne

9. září 2017 v 18:42 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Anne de Bretagne
Autor: Philippe Tourault
Původní vydání: 1990
CZ vydání: -
Počet stran: 317

Hodnocení:


Dnes tu pro vás mám poměrně netradiční recenzi. Nepředpokládám, že bych mnoho z vás nalákala na tuto knihu a rozhodně jsem neplánovala, že o ní budu psát. Nakonec jsem se rozhodla se s vámi podělit o své pocity, jelikož následující kniha mě proti všem očekávám zaujala a mnohé ve mně zanechala.

Upozorňuji, že tentokrát uvádím zásadní události a 'spoilery', ale jelikož se jedná o historická fakta, tak bych to nebrala tak, že byste měli být nějak ochuzeni. U takové knihy se přeci chceme něco dozvědět. A stejně to číst nebudete. :))) Takže snad mi to prominete.

Mluvím o knize Anne de Bretagne francouzského historika Philippa Touraulta. Je to biografie o francouzské královně Anně Bretaňské, která žila na přelomu 15. a 16. století. Knihu jsem četla k bakalářce. Začala jsem s tím, že je to prostě kniha do školy a skončila se slzami v očích a prožitým silným a osobním příběhem.

Kniha vyšla pouze ve francouzštině a angličtině, takže pokud se o dané období vyloženě nezajímáte, tak k téhle knize asi nezabloudíte.

Pro mě to byla první složitějí kniha ve francouzštině. Dost jsem se bála, abych vůbec rozuměla, ale nakonec musím říct, že jsem většinu pochopila. Sice jsem neznala každé slovíčko, ale nebylo těžké pochopit kontext. Navíc tu nic není řečeno jednou, ale vše je důkladně vysvětleno. Objevily se pasáže, kde jsem se úplně nezorientovala, ať už byly rázu politického, diplomatického, rodového, ale po následném dohledání pak nebylo obtížné si znovu dát dvě a dvě dohromady.

Začátek knihy byl asi nejtěžší, kdy jsem ještě nepřirostla k době a příběhu Anny. Dost podrobně se tu popisují války Francie s Bretaní, občanská válka v Bretani. Anna byla odmalička svědkem krutostí a navíc jako jediná dědička figurkou ve sňatkové politice. Od útlého věku byla zaslibována mnoha pánům podle toho, jak se zrovna vyvíjela politická situace.

Nejvíce mě zasáhla část knihy popisující Annino soužití s jejím druhým manželem, francouzským králem Karlem VIII. Ten jí sice vzal její rodnou Bretaň, připojil ji k Francii a Annu si vzal v jejích patnácti letech za ženu, ale po jisté době se z nich stal milující pár. Anna byla s Karlem sedmkrát těhotná, ale žádné z dětí nepřežilo! Týden po smrti sedmého potomka zemřel i sám Karel. A to byl ten moment, kdy jsem se rozbrečela nad knihou k bakalářce! Nedokážu si představit, jakou bolest musela Anna prožít. A to jí bylo teprve 21 let! Je vhodné také dodat, že v té době kromě sedmi dětí a manžela už ztratila i oba rodiče a její rodné vévodství, jehož byla dědičkou bylo anektováno Francií.

Poslední část popisuje Annino třetí manželství s francouzským králem Ludvíkem XII. Anna se stala velmi silnou a obratnou královnou, která dokázala prosadit své zájmy navzdory době, ve které žila. Její osobnost a charakter byly velmi sympatické a kolikrát jsem si říkala, jak ráda bych ji poznala. Obnovila nezávislost Bretaně, Ludvík XII. ji velmi respektoval, aktivně se zabývala sňatkovou politikou na svém dvoře, rozvojem renesanční kultury ve Francii, snažila se o mezinárodní aliance s nejmocnějšími říšemi tehdejší Evropy. Prošla několika dalšími těhotenstvími, ale přežily pouze dvě dcery - Klaudie a Renée. Nepodařilo se jí porodit mužského dědice. Ve 35. roce onemocněla, jednalo se pravděpodobně o zánět močových cest a z nemoci se již nevzpamatovala. Zemřela 9. ledna 1514 na zámku v Blois. A slza ukápla podruhé.

Tělo Anny bylo jako tělo francouzské královny uloženo v královské hrobce v Saint-Denis v Paříži, ale její srdce je dodnes uloženo v Nantes, bývalém hlavním městě Bretaňského vévodství, jak si Anna přála ve své poslední vůli.

Snad jsem vás, pokud jste tedy dočetli až sem, aspoň v krátkosti seznámila s neobyčejným příběhem této silné ženy, která za svůj krátký život dosáhla na svou dobu neskutečných věcí. V Bretani je dodnes velmi uctívána, přestože po její smrti Bretaň opět připadla Francii. S tím už však nemohla Anna nic udělat.

Kniha mě opravdu bavila a dokázala mě vtáhnout do děje a do doby. Poskytuje kompletní obraz, nemluví se tu jen o Anně, ale i o celkovém evropském historickém pozadí, mnoha důležitých lidech té doby nejen ve Francii, ale v celé Evropě. Pokud se o dané téma zajímáte, nebo třeba jako já pracujete na seminárce, bakalářce, diplomce, kde byste mohli tyto znalosti využít, tak tuto knihu rozhodně doporučuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama