Renata Štulcová - Nemetonburk aneb Tajemství ve skále

10. září 2017 v 1:53 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2017
Název knihy: Nemetonburk aneb Tajemství ve skále
Autor: Renata Štulcová
Původní vydání: Albatros, 2003
Počet stran: 238

Hodnocení:


Když se mě někdo zeptá, jaká je moje nejoblíbenější kniha z dětství, tak bez váhání odpovím, že Nemetonburk aneb Tajemství ve skále od české autorky Renaty Štulcové. Letos jsem se ke knize po letech vrátila a znovu jsem si připomněla, jak moc mi tento příběh přirostl k srdci.

Knihu jsem četla poprvé když mi bylo asi 10 let a okamžitě jsem si ji zamilovala. Četla jsem ji pořád dokola a příběhem jsem vyloženě žila. Pak jsem ji přečetla tolikrát, že jsem ztratila přehled. Desetkrát jsem ji četla určitě a možná po letošním přečtení to může být i patnáctkrát. Vůbec by mě to nepřekvapilo. Musím se přiznat, že ta kniha dnes už podle toho i vypadá. :D

Fantasticko-dobrodružný příběhse odehrává podle všeho nedaleko Prahy ve smyšleném městečku Loukos, jehož dominantou je na skále se tyčící hrad Nemetonburk. Hrad obývá rodinka Loukoských a jejich prvním velkým dobrodružstvím nás provází především třináctiletá dvojčata Tomáš a Áňa. Oba jsou velcí detektivové, a tak když se na hradě začínají dít zvláštní až tajemné události, chtějí všemu co nejdříve přijít na kloub. Pátrání je přivádí až do staletí nedotčeného labyrintu, skrytého pod hradem. Na konci spletitých chodeb je pak čeká šokující překvapení, které spouští se řetězec událostí a je třeba jednat okamžitě, protože čas neúprosně letí.

Já tento příběh miluju. Dodnes pro mě neztrácí kouzlo, třebaže se na něj dokážu dívat více kritickým, realističtějším okem. Dnes už nacházím v příběhu některé logické nedostatky, některá nakousnutá témata zůstávají nedořečená, musíte si domýšlet, a dokonce jsem narazila na místo, kde se o poměrně zásadním detailu mluví, jako by o něm už byla dříve zmínka, ale ona tam prostě není. V dětství jsem si však takových věcí vůbec nevšímala a jelikož cílovou skupinou této knihy jsou děti, tak nemusíme zabíhat do zbytečných podrobností.

Čeho si však na knize stále velmi cením, je autorčin rozhled, díky kterému kniha zabrousí do mnoha exaktních i humanitních disciplín a dokáže tak v mladém čtenáři probudit zájem nejen o samotný příběh, ale i o jiné věci. Děj doplňují překrásně napsané báje, které vás vezmou do dávných světů. Příběh se dotýká sklářské minulosti českých zemí, významnou roli má mineralogie a drahokamy. V knize se řeší matematické rébusy, na druhou stranu se v souvislosti s historickými událostmi setkáváme s latinskými citáty a italsky mluvícím cizincem. Zabíhá také k astrologii, mytologii a esoterice. Zároveň nechybí fantastično, tajemno, několik strašidelných chvilek a nakonec nějaká ta romantika. Takhle to může vyznít jako hotová všehochuť, ale autorce se zde opravdu podařilo na malém prostoru vykouzlit originální a poutavý svět, u něhož si čtenář musí chvílemi připomínat, že je vlastně smyšlený. Pestrost obsahu funguje i díky různorodým postavám, kde každá přinese do příběhu svůj charakter, zájmy a schopnosti.

Kniha je určitě zajímavá i po jazykové stránce. Jelikož nás příběhem provází hlavně třináctiletá dvojčata, tak je tomu přizpůsoben i styl psaní a mně rozhodně ani dnes nevadil. Na druhou stranu je kniha vyvážena poeticky a jakoby zastaralým jazykem psanými bájemi a objevují se opravdu překrásná slova, která jen dokazují, jak je čeština variabilní jazyk. A pokud toho ještě nemáte dost, tak tu jsou stále ty latinské citáty, nějaká ta italština a čeština v podání cizince, která často i pobaví.

Skutečně, tahle kniha je nesmírně bohatá a věřím, že si ji s klidem mohou přečíst i dospělí a budou tam mít co vychutnávat.

Tajemství ve skále je první díl z trilogie. Na něj volně navazují díly Zlatá brána a Alatýrová hora. Mně zůstal první díl nejbližší, ale i ostatní díly se nesou v podobném duchu, opět jsou to překrásná a originální vyprávění a já jsem moc ráda, že jsem měla tu čest se s nimi seznámit. Nezbývá mi, než poděkovat paní Štulcové za skvělé zážitky ze čtení jejích knih a chvíle strávené ve světě, který pro své čtenáře vytvořila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama