Renata Štulcová - Nemetonburk aneb Zlatá brána

10. září 2017 v 10:21 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2017
Název knihy: Nemetonburk aneb Zlatá brána
Autor: Renata Štulcová
Původní vydání: Albatros, 2005
Počet stran: 280

Hodnocení:


Nemetonburk aneb Zlatá brána je volným pokračováním trilogie Nemetonburk od české autorky. Dvojčata Tomáš a Anna nás opět vezmou na dobrodružnou cestu do nebezpečných i pohádkových světů.

Události Zlaté brány se odehrávají asi rok a půl po Tajemství ve skále. Akce na sebe nenechá dlouho čekat a před námi brzy vyvstávají děsivé a nevysvětlitelné přeludy. Děj knihy se po úvodních událostech v Loukosu přesune do italských Benátek, kde útoky zla pokračují. Když starší bratr dvojčat Lukáš upadá do kómatu, Tomáš a Anna se na základě všech dosavadních indicií vydávají hledat tajuplný svět Zlaté brány, kde chtějí najít Lukášovu ztracenou duši.

Nyní se z našeho příběhu stává putování pohádkovým a nevyzpytatelným světem a je jen na vaší představivosti, jak pestrý si jej uděláte. Svět Zlaté brány jsem si vždycky vykládala jako nebe, kde se všechny duše setkávají a kde se o rozhoduje o jejich osudech. Je to království, kde sídlí síly dobra a vedou nekonečný boj proti zlu. Dvojčata se na jejich cestě setkávají s přáteli i mocnými silami Zmaru.

Stejně jako první díl i Zlatá brána může čtenáři představit nepoznané věci. Svět Zlaté brány úzce souvisí se slovanskou mytologií a skutečně jí odpovídá. Seznámíte se se jmény slovanských bohů, jejich rolemi a také dalšími postavami, které vytváří tento bájný svět. Já se díky této knize o slovanskou mytologii začala zajímat.

Mínusem knihy může být to, že to putování Zlatou branou může občas unavovat. Postavy v podstatě putují od jednoho knížete ke druhému pro další a další rady, procházejí mnoha fantastickými místy až to může připadat příliš zdlouhavé. Autorka si dala záležet, aby představivost čtenáře pracovala na plné obrátky a každý detail světa Zlaté brány je zde popsán. Ať už je to malebná příroda plná úrodných polí a lesů nebo neprostupné dusivé močály a nebezpečné skalní masivy, pestrobarevné paláce knížat plné lesku drahokamů nebo popisy samotných obyvatel tohoto světa a jejich vzhledu. Ano, můžete si tak bez problémů představit nejmenší detail, ale místy to už bývá moc zdlouhavé a chtělo by to více akce.

V knize hraje tentokrát důležitou roli i hudba. Pracuje s teorií, že každý předmět vydává svůj nápěv a všechny tyhle melodie se spojují v píseň Všehomíra. A autorka to dokáže tak krásně vylíčit, že máte pocit, že opravdu slyšíte jemné tóny a u čtení takových pasáží si krásně odpočinete.

Zlatá brána je odysseou do bájných světů a dovolím si říct, že svou tématikou je unikátem. Samozřejmě to není žádná studie o mytologii, ale autorka nás zavádí do světa, který je sice smyšlený, ale opírá se o dávné tradice.

Kniha ve mně probudila i chuť cestovat. S hlavními hrdiny navštívíte Benátky, Plitvická jezera v Chorvatsku a v souvislosti se Slovany je zmíněná i německá Rujána.

Opět zde figurují kontrasty v jazyce, řeč dvojčat oproti vznešené mluvě obyvatel Zlaté brány a ta hra se slovy a jejich tvary je radost číst.

Přestože Zlatá brána nedosahuje poutavosti prvního dílu, může čtenáři rozšířit obzory a rozvířit jeho představivost. Já jsem i tento díl četla několikrát a vždy po dočtení prvního dílu brzy sahám i po pokračování.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama