Victor Hugo - Han z Islandu

13. září 2017 v 16:57 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2016
Název knihy: Han z Islandu (Han d'Islande)
Autor: Victor Hugo (1802-1885)
Původní vydání: 1823
CZ vydání: Rodinná knihovna Henning Franzen, 1928
Počet stran: 436

Hodnocení:


O románové prvotině mého oblíbeného klasika jsem dlouhou dobu neměla ani tušení. Dozvěděla jsem se o ní až na hodinách překladu ve škole. Ve svém prvním díle se Hugo inspiroval gotickým románem, což mě jako fanouška temných příběhů okamžitě zaujalo. Podařilo se mi nakonec sehnat nejen příběh samotný, ale také dnes už poměrně historický kousek v podobě vydání z roku 1928. Knížka tak hrdě zdobí mou knihovnu.

Příběh Han z Islandu (někdy se překládá také jako Islandský démon) se odehrává v roce 1699 v Norsku, náležícímu v té době dánskému království. Ocitneme se ve městě Drontheim (Trondheim) a spolu s hrdiny se podíváme do chladné a divoké skandinávské přírody. Atmosféra je od začátku temná a přímo z ní dýchá odloučení nám vzdálených a neznámých krajin, opředených severskými legendami a mýty a také odloučení časové. Během čtení se seznámíme s historickými fakty i zajímavými poznatky z tehdejšího života a tamějších zvyků, které mně byly úplně neznámé.

Román v sobě snoubí ponurou atmosféru starých hradů, politické intriky, milostný příběh, legendu o obávaném vrahovi, strašidelné lidové povídačky, mnohé mrazivé momenty a také se jedná o krásný popis putování norskou krajinou. Vydáváme se na cestu, během níž navštívíme temné věže, skalní města, propasti, zřícené pevnosti, temné lesy, hluboká jezera, odlehlé vesnice. Setkáme se způsobem života obyvatel. Od prvotní scény, odehrávající se ve středověké márnici, příběh nabírá jedinečný spád.

Děj je ve zkratce výpravným příběhem mladého syna místokrálova, jenž se vydává bojovat s obávaným netvorem Hanem z Islandu, aby zachránil vězněného generála, jehož dceru miluje. Během jeho putování však vypuká povstání lidu a horníků proti dánské nadvládě, v jehož čele se zdá být nejen vězněný generál, ale i sám Han z Islandu.

V tomto případě atmosféra a konstrukce příběhu, kde se s každou kapitolou ocitáme v jiném prostředí a nezdržujeme se dlouho na jednom místě, překonaly některá negativa, na která jsem během čtení narazila. Největším problémem pro mě byla orientace v postavách. Jelikož autor nepoužívá pouze jejich jména, ale také jejich tituly, kterých mají některé postavy i povíc, tak mi velmi dlouho trvalo, než jsem si dokázala každého zařadit. Celá tahle mystifikace je typickým znakem románu - často v úvodu kapitoly se můžeme jen dohadovat, kdo tu vlastně právě vystupuje a dozvídáme se to až později, tím spíše, že tu i dochází k záměnám a převlekům. Jak jsem už uvedla, četla jsem vydání z roku 1928, tudíž překlad byl z dnešního pohledu také jiný. Ale dalo se na něj zvyknout a po chvíli mi už nedělal problémy a myslím, že ve výsledku to na četbu nemělo tak velký vliv. (A ty gramatické odlišnosti byly často pozoruhodné.) Pro mě neobvyklými byly také četné citace a odkazy na jiná díla v začátku každé kapitoly, které se vztahovaly k vývoji děje. Třebaže jsem je asi nedokázala v souvislosti s dějem úplně ocenit, dostalo se mi tak náhledu do děl, která v době napsání tohoto příběhu už existovala a která jej i inspirovala.

Han z Islandu jako Hugova románová prvotina krásně předvídá budoucí slavnou tvorbu spisovatele, jeho vyprávěcí styl, jeho vztah ke čtenáři, jeho genialitu, kulturně-literární rozhled a věrohodný základ příběhu. Pokud máte možnost se k této knize dostat, tak vám ji doporučuji; je to starý dobrý Hugo a přece jiný, nelze mu odepřít ještě mladý a nespoutaný duch, jehož představivost nezná hranic. I bez zdlouhavých popisů ve vás dokáže vyvolat přesný obraz a vtáhnout do děje. Nebála bych se říct, že nemá daleko do dnešního fantasy románu, inspirovaného středověkou atmosférou a tím si získává svou nadčasovost. Rozhodně by si zasloužil více pozornosti.

Mladého Huga si jednou moc ráda přečtu znovu. Nebude mi už dělat problémy orientovat se v postavách a nebudu mít podvědomě strach ze zastaralého překladu. Přiznávám, že jsem si tak nechala trochu zkazit zážitek, ale výsledek předčil obavy a seznámení s touhle méně známou knihou rozhodně stálo za to! A něco mi napovídá, že napodruhé to bude ještě lepší!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama