Virginia C. Andrews - Sága rodu Cutlerových #1: Svítání

4. září 2017 v 13:46 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2017
Název knihy: Svítání (Dawn)
Autor: Virginia C. Andrews (1923-1986)
Původní vydání: 1990
CZ vydání: MOBA, 2017
Počet stran: 336

Hodnocení:Román Svítání je první díl z pětidílné Ságy rodu Cutlerových, jehož hlavní hrdinkou je patnáctiletá dívka Dawn. Děj prvního dílu pentalogie je zasazen do města Richmond ve Virginii ve Spojených státech amerických. Hlavní hrdinka žije chudobný, ale láskyplný život se svými rodiči a sourozenci. Poté však její otec nastoupí do nového zaměstnání a život Dawn se má brzy od základů změnit.

Nemohu o knize říct jediné špatné slovo. Je to nenáročné a oddechové čtení, od kterého nelze čekat víc než příběh plný intrik, dramatických událostí a zvratů, nenávisti i lásky. Bohužel i vzhledem k věku hrdinky jsem se nedokázala vžít do její situace, což způsobilo, že mi bylo její jednání a vývoj děje téměř jedno. Její chování, stejně jako chování jiných postav mě občas vyvádělo z míry a postrádalo logiku. Na druhou stranu kniha odhaluje zajímavé charaktery jednotlivých postav, které je zábava objevovat a zjišťovat jednotlivé vztahy mezi nimi.

Kniha balancuje mezi naivitou a závažnými tématy, bohužel ani jedno mi nepřišlo úplně dotažené do konce. Celkově pro mě příběh postrádal hloubku a nějaký ten osobnější přístup.

Knihu bych doporučila každému, kdo si chce odpočinout a zkrátit chvíli nenáročným čtením, u kterého nemusíte moc hloubat. Je to kniha, která vám nabídne pouze příběh, který vás buď chytí za srdce nebo ne. Za sebe mohu říct, že mě čtení z větší části bavilo, ale nepociťovala jsem k ději či hrdinům žádný hlubší vztah. Ráda bych však sáhla po pokračování, jelikož zasazení děje druhého dílu je pro mě osobně atraktivní a jsem zvědavá, jak si s ním autorka poradí. Jestli mě sága bude držet i dál, uvidíme, nicméně jsem už teď zvědavá, jak velkou část života hlavní hrdinky během celé pentalogie odkryjeme.

Nakonec bych ráda dodala, že kdybych byla mladší teenager, tak by mě kniha asi bavila více. Záleží na úhlu pohledu. Nemyslím si, že cílovou skupinou této knihy jsou vyloženě mladší čtenářky, ale jakmile si trochu osaháte autorčin styl psaní a pohled na její smyšlený svět, je třeba jej brát trochu s rezervou. V tomhle případě to byla taková knižní telenovela, kde raději očekávejte všechno než nic a vyhnete se tak překvapení. :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama