William R. Forstchen - Vteřinu poté

4. září 2017 v 13:23 | Markéta (Meggie) |  Recenze 2017
Název knihy: Vteřinu poté (One Second After)
Autor: William R. Forstchen
Původní vydání: 2009
CZ vydání: Knižní Klub, 2012
Počet stran: 416

Hodnocení:


Vteřinu poté je postapokalyptický román, který představuje světu dle mého velmi reálný scénář jak snadno může dojít k naprostému zhroucení společnosti. Děj se odehrává v současném světě na území Spojených států amerických. Hlavním hrdinou je bývalý voják John, v současné době pracující jako profesor historie na univerzitě v městečku Black Mountain v Severní Karolíně, kde také žije se svými dvěma dcerami.

Chod v poklidném maloměstě, kde se všichni znají a důveřují si do té míry, že nikdo nezamyká domy a nechává klíče v zapalování jednoho dne naruší výpadek elektrického proudu. Časem zjišťujeme, že výpadek nebude jen dočasnou záležitostí. Celé území Států je bez elektřiny a svět jak ho známe a kde jsme odkázáni na rychlou výrobu, zásobování a přistroje, fungující výhradně na elektrický provoz, se rychle hroutí. Autor popisuje věrohodnou představu o situaci, kde bez moderních přístrojů okamžitě dochází potraviny a léky. Svět se vrací nejméně o sto padesát let zpět. Obtížná je komunikace, rapidně se zvyšuje úmrtnost, vzdálenost mezi bodem A a B je najednou těžce překonatelná. Lidé si přestávají důvěřovat a je velmi těžké udržet pořádek, čelit rabováním a zabíjení kvůli základním lidským potřebám. Staří a nemocní lidé umírají a z těch, kteří byli ještě nedávno dětmi, se nedobrovolně stávají dospělí, kteří v sobě musí najít sílu bránit se za každou cenu.

V knize jsou některá témata a události popsaná poměrně realisticky, izolace a beznaděj vtáhnou čtenáře do děje. Na druhou stranu se v románu postupem času čím dál více prosazuje americký patriotismus, který na neamerického čtenáře může působit příliš strojeně a nuceně. Kniha také obsahuje poměrně rozsáhlé části, kdy se hlavní aktéři domlouvají o dalším chodu ve městečku, což celý děj možná až zbytečně natahuje a ubírá mu na akčnosti. Věrný popis vývoje v postapokalyptické společnosti je sice důležitý pro představu jako takovou, ale občas to opravdu chtělo více jednat a ne sedět na radnici.

Prostřednictvím hlavního hrdiny jakožto profesora historie objevujeme paralely mezi postapokalyptickou společností a způsobem života a jednáním lidstva v průběhu věků. Právě díky profesorově rozhledu a strategickým schopnostem nejen válečným, ale i morálním se daří v městečku udržovat v rámci možností jakýsi chod. Velmi jsem ocenila historické souvislosti a připomněla si tak události americké občanské války, druhé světové války i útoky 11. září. Čtenář si tak může dohledat spoustu dalších informací, které doplní a osvětlí děj a jednání hrdinů. Nechybí ani narážky na filmy, hudbu a umění.

Kniha mě vyděsila svým reálným pohledem na věc a skutečností, jak křehký je náš svět a společnost, ve které žijeme. Jak moc jsme závislí na elektrickém proudu, jako bychom předpokládali, že je nezničitelný. Ale přitom stačí tak málo a svět, jak ho známe dnes se může ve vteřině změnit. Těžko říct na jak dlouho, ale rozhodně to není otázka dnů či týdnů. Autor v knize pracuje s vizí, která by měla být varováním, jak zranitelná je moderní civilizace. A jak reálná je hrozba, že bez elektrického proudu se náš svět prostě zastaví.

Kniha může čtenáři rozhodně mnoho nabídnout. Vývoj v postapokalyptickém světě, historii a umění a povědomí o hrozbě, které čelíme. Jisté části je třeba brát s rezervou a některé prostě přelouskat, než se děj posune dál. Ve výsledku je to věrohodná, po americku zpracovaná vize a po jejím přečtení se na svět určitě začnete dívat jinýma očima.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama