Gillian Flynn - Skrvna

19. října 2017 v 22:35 | Markéta |  Recenze 2017
Název knihy: Skvrna (The Grownup)
Autor: Gillian Flynn
Původní vydání: 2014
CZ vydání: Knižní Klub, 2017
Počet stran: 72

Hodnocení:


Já a Gillian Flynn... Od této autorky jsem v roce 2014 četla Zmizelou. Knihu, která obletěla svět. Knihu, které každý padl k nohám. Knihu, na kterou se od té doby snaží navázat nejeden autor a už jen nálepka "Pro fanoušky Zmizelé" vám zajistí vyšší prodej. A pak jsem tu já. Zmizelou jsem nedočetla. Film jsem ohodnotila jako dobře odvedenou práci, ale příběh vyšuměl do ztracena a mě zkrátka nezaujal. Nevím, kde se stala chyba. K ostatním románům Flynnové jsem se doposud nedostala a není to ani moje priorita. Na co ovšem zabírám vždy je značka "duchařský příběh". A díky tomu jsme se s autorkou opět setkaly. A zase to nevyšlo.

Skvrna má být duchařskou povídkou, kterou autorka původně napsala pro sborník George R. R. Martina (autor Hry o trůny). U nás nyní vyšla samostatně. Je to útloučká knížečka, kterou máte během hodiny přečtenou. Díky bohu, že to nebylo delší...

První šok se dostavil hned na prvních řádcích knihy. Ne, že by mě to pohoršovalo, ale když čekáte duchařskou povídku, tak se vám moc nechce číst něco, co vašim představám jen pramálo odpovídá. Hlavní hrdinku, která vypráví náš příběh jsem si příliš neoblíbila. Především kvůli tomu, že neustále podváděla a lhala a vždy si to uměla omluvit. Jak jednoduché.

Polovinu povídky se vlastně nic neděje, seznamujeme se s povoláním hlavní hrdinky a její zákaznicí, která se ve svém domě cítí nesvá. Když konečně začneme odkrývat zápletku, tak máme pocit, že už jsme to dřív četli. Několikrát. Zkrátka tu máme klasický úvod do strašidelného příběhu: seznámíme se s hlavními hrdiny, pak přijde strašidelný dům a konečně nějaká historka z minulosti, která se prolíná do současnosti. Děs a hrůzu ale v žádném případě nečekejte. Spokojte se s výhružkami, trochou krve, zvratky a podobně. (spoiler) Příběh nakonec sklouzne k psychologické tématice, která se motá kolem opět tisíckrát ohraného tématu nefungujícího manželství. Já se omlouvám za ten spoiler, ale tady vážně není čím člověka překvapit. (konec spoileru) A pak se to během dvou tří stránek zamotá tak, že je vám vlastně jedno, která verze je správná.

Poslední odstavec byl asi tím nejlepším, co příběh mohl nabídnout... Skvěle napsaný a z toho studeného odvaru vám aspoň ještě přeběhl mráz po zádech.

Autorka tu skutečně vzdává hold duchařské literatuře. Konkrétně zmiňuje Utažení šroubu od Henryho Jamese, Dům na kopci od Shirley Jackson, Rebeccu od Daphne du Maurier a Ženu v bílém od Wilkieho Collinse. První tři díla jsem měla tu čest si už dříve přečíst. Dům na kopci bohužel vůbec nesplnil má očekávání, Utažení šroubu se mi líbilo, Rebecca byla famózní. Ženu v bílém jsem si dala do TBR. :)

Knize bych k dobru přičetla kromě odkazů na literární díla a její délce ještě grafické zpracování. Výborný byl nápad s červenou barvou hřbetu stránek a červenými skvrnami na okrajích a v místě vazby. Když takovou knihu držíte, tak se nevyhnete myšlenkám na krev a není vám dvakrát příjemné ji držet a sahat na stránky. To bylo na celé knize asi nejděsivější.

Zkrátka to nebylo nic, co byl už dřív nečetla. Jako duchařskou povídku bych to v žádném případě neoznačila. Pro mě to byl psycho thriller. Inspirace ve výše zmíněných knihách byla znát, ale co tu narozdíl od klasických vzorů chybělo, byl právě strach. Já jsem se i u toho Domu na kopci chvílemi bála.

Tvorba Gillian Flynn mě tedy bohužel stále míjí. Stejně jako tvorba spisovatelů, snažících se na autorku Zmizelé navázat. Není to něco, co bych vyhledávala. Tady mě zaujala ta duchařina, za kterou to ve výsledku nelze označit. Nechci nikoho urazit, ale tahle knížečka na mě působí jako rýžování peněz na jméně Flynnové v období Dušiček a Halloweenu. Kdo zkrátka během podzimních pochmurných dnů nezabere na duchařskou povídku od tak oblíbené autorky? Jak vidíte, tak i ta, kterou její stěžejní dílo nezaujalo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama