Michel Bergeron - L'homme de neige

13. října 2017 v 19:18 | Markéta |  Recenze 2017
Název knihy: L'homme de neige
Autor: Michel Bergeron
Původní vydání: Les éditions JCL, 2006, jazyk francouzština
Počet stran: 157

Hodnocení:


Tak si říkám, jestli má vůbec cenu psát recenzi na knihu, kterou v Česku ani neseženete. Ale pak jsem si řekla, že bych si ráda dala dokupy své dojmy i kdyby to mělo být jen pro mě. A třeba se najde někdo, kdo k této knize nakonec bude mít nějakým způsobem přístup.

Jedná se o román L'homme de neige od quebeckého autora jménem Michel Bergeron. Já jsem na tuhle knihu narazila v univerzitní knihovně v rámci výběru knih do kurzů literatury. Vůbec jsem nepředpokládala, že bych o této knize psala sem. Ale po dočtení jsem si říkala, že si své dojmy potřebuju zvěčnit mezi svými ostatními recenzemi.

Knihu vydalo quebecké nakladatelství Les éditions JCL v roce 2006. O jiných vydáních či překladech nevím. Pokud se tedy nějakým způsobem nezajímáte o frankofonní literatury, tak o tento titul asi nezavadíte.

Co mě přimělo si knihu v knihovně vybrat? Název i anotace slibují poměrně ledovou a ponurou atmosféru. Anotace se také odvolává na mého oblíbeného filmového režiséra, Alfreda Hitchcocka. A já měla zkrátka na nějaký chladný a temný psychologický příběh náladu.

Děj tohoto poměrně krátkého románu se odehrává v kanadské provincii Québec. Janie "J.J" Jourcie je známá jazzová umělkyně. Její osmnáctiletá dcera Alie odjíždí na zimu do Whistleru v Britské Kolumbii. V den dceřina odjezdu Janie obdrží dopis od svého bývalého milence, Bernarda Blancharda. Bernard píše z nemocnice ve Vancouveru. Má rakovinu a jeho dny jsou sečteny. V dopise uvádí, že Janie přijde několik dopisů, ve kterých se jí chce naposledy svěřit, jak moc ji miluje. Janie Bernarda neviděla celých 18 let. Tehdy ji Bernard beze slova opustil. Janie doufá, že se dočká vysvětlení a bude tak moci uzavřít nedořešené události ve svém životě.

Velkou část příběhu strávíme obklopeni zasněženou přírodou Laurentid. Díky odkazu na Hitchcocka v anotaci románu jsem neustále zabíhala myšlenkami k filmu Rozdvojená duše. Třebaže to s tím filmem mělo společné jen to že, hlavní postavy byly na lyžích.

Větší část knihy popisovala události před 18 lety, kdy se Janie a Bernard seznámili. Střídá se vyprávění z pohledu Bernarda skrz jeho dopisy a pohled Janie, která vypráví přímo čtenáři. Zároveň se do vzpomínek prolíná současnost, která pro Janie sestává z její kariéry umělkyně a oddanosti její dceři. Neříkám, že takhle část byla špatná, ale nepřipadala mi ani ničím výjimečná. Postupně odkrýváme nejen podrobnosti setkání Janie a Bernarda, ale dozvídáme se také detaily o jejich zázemí, dětství a dospívání. První polovina knihy nám tedy umožňuje poznat dosavadní život obou hlavních aktérů. Když už jsem se začala trochu nudit, tak přišel první zásadní zlom a překvapení nad tím, jak oba hlavní aktéři našeho příběhu reagovali. Po této šokující události se příběh dále odvíjel podobným tempem jako předtím. Až do chvíle, kdy přichází poslední dopisy od Bernarda. A tady skutečně přišel šok. Takové to překvapení, kdy zjistíte, že to, o čem jste doposud četli má mnohem temnější tajemství. A že to se mnou sakra zamávalo! A když už si myslíte, že je konec, tak tomu autor nasadí korunu a překvapí vás ještě více. Někdo by si sice mohl říct, že konec už mohl být trochu absurdní, ale i takové věci se stávají.

Nakonec se z toho vyklubal psychologický román s velmi zajímavě propletenými osudy. Četla jsem jej ve francouzštině a třebaže jsem nerozuměla úplně všemu, tak jsem vše co se pointy týkalo pochopila a atmosféra příběhu na mě také dolehla v plné síle. Francouzština je místy okořeněna anglickými slovíčky či nadávkami, což nás neustále odkazuje na mísení kultur právě v oblasti jihovýchodní Kanady. Román je krátký sám o sobě, ale krátké jsou v něm i kapitoly. Kniha tedy utíká velmi rychle a je za chvíli přečtená.

Zajímavým poznatkem bylo, že ač knihu napsal muž, jednalo se z velké části o vyprávění z pohledu ženy. Žena je zde i klíčovou postavou a ženský pohled na svět je popsaný velmi věrohodně a autenticky.

Já můžu říct, že kniha splnila má očekávání a odhalení mě vyděsilo. Máte-li možnost se k této knize nějakým způsobem dostat, určitě jí dejte šanci. Je krátká, mrazivá a navíc si i procvičíte francouzštinu. Zkrátka nelze sáhnout vedle. Myslím, že kdyby pan Hitchcock byl naživu, tak tenhle román by pro něj mohl být velmi atraktivním námětem pro další trhák.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama