Erin Watt - Papírová princezna

17. listopadu 2017 v 11:31 | Markéta |  Recenze 2017
Název knihy: Papírová princezna (Paper Princess, The Royals #1)
Autor: Erin Watt
Původní vydání: 2016
CZ vydání: Baronet, 2017
Počet stran: 336

Hodnocení:


Já vlastně tuto recenzi ani nechtěla psát...
Tento článek začínám psát s tím, že ještě nevím, zda ho vydám. Protože mám pocit, že k této knize nemám co říct. Já jí totiž nevěřila snad ani tečku za větou.

Papírová princezna se v posledních měsících stala velmi populární knihou minimálně v blogovém světě. A tak jsem se i já nechala zlákat. Popravdě jsem pořádně nevěděla, co od ní čekat. Recenze byly většinou nadšené. Anotace na mě zase tak nezapůsobila. Ale znáte to, nakonec nemáte klid, dokud tomu nedáte šanci. S vědomím, že jdu do Young Adult/New Adult žánru jsem čekala ne příliš originální příběh, u kterého budu minimálně moct vypnout.

Kniha mě překvapila. Takovou hrůzu jsem totiž opravdu nečekala.

V podstatě jsem celou knihu protrpěla. Že to nebude dobré jsem začala tušit poměrně záhy. K dobru knize mohu přičíst jen to, že i tak se dala sfouknout během cca 3 dnů, takže to utrpení aspoň netrvalo dlouho. (Aneb problém lidí, co neradi nechají knížky nedočtené.) Já jsem bohužel naivně čekala, že mě tam přeci jenom něco překvapí. Ale čím dále jsem v příběhu byla, tím častěji jsem si říkala, jak tomu autorka nasadila ještě větší korunu.

Příběh se odehrává v prostředí středoškolské mládeže z prominentních kruhů. Jejich život se točí okolo luxusu a večírků. Nečekejte však žádné rukavičky, ale nevázanou zábavu, kde o sex, drogy a alkohol není nouze. Hlavní hrdinka příběhu Ella do této rádoby lepší společnosti přijde přímo z nejhoršího bahna a samozřejmě se na ni všichni dívají skrz prsty. Nejen noví spolužáci, ale i její nová rodina se jí snaží zbavit a nebojí se nejhoršího zastrašování.

Uznávám, že co se intenzity výhrůžek, sexuálních narážek a erotických pasáží týče, je kniha poměrně otevřená a šokující. Jelikož moc Young Adult nečtu, tak mě to v rámci žánru překvapilo. Ale mé hodnocení knihy to nijak neovlivnilo. Možná právě tohle je ten hnací motor knihy, co ji odlišuje a pro někoho snad i povyšuje nad jiné. Hm... tak jo no... Mě to naprosto nedokázalo vtáhnout do dění a bylo mi úplně jedno, co se v knize odehrávalo či jak se vyvíjela.

Příběh mi přišel plytký a nereálný. K tomu přidáme všechna možná žánrová klišé a naprosto neoriginální vývoj. Příběh se snaží tvářit velice vážně a dospěle, ale ve mně budil spíš výsměch. Kniha postrádala nápad a působila jako slátanina příběhů, které už byly napsány dříve a jeden druhého vykradly. Mně osobně se nelíbilo ani to prostředí večírků, klubů a podobně, ale to už je věc vkusu. Chování a jednání postav mě iritovalo až vrchovatě. Po rádoby šokujícím závěru jsem jen pokrčila rameny a s radostí knihu zaklapla. Otevřenost konce mě nechala naprosto chladnou.

Papírovou princeznu hodnotím jako přešlap roku, protože pochybuju, že se mi letos ještě podaří sáhnout po (pro mě) horší knize. Nikomu neberu jeho názor, pokud se mu kniha líbila. Já jsem si během čtení opravdu hodněkrát položila otázku, zda to autorka (ve skutečnosti dvojice autorek) opravdu myslí vážně.

Zaslechla jsem, že druhý díl je ještě lepší... Asi už nemám potřebu to zjišťovat na vlastní kůži. Pokud mám být opravdu upřímná, tak nemohu uvěřit, že to má ještě tři další pokračování. Dle mého názoru by tohle dokázala napsat každá puberťačka na Wattpad.

Negativní reklama je také reklama a kolikrát si člověk něco přečte i na základě negativní recenze, aby se sám přesvědčil. Četli jste Papírovou princeznu? Co vám tahle kniha přinesla a co vás na ní bavilo? Budu ráda, když se se mnou podělíte o své dojmy. Ráda uvidím i opačný úhel pohledu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama