Jozef Karika - Trhlina

31. ledna 2018 v 15:54 | Markéta |  Recenze 2017
Název knihy: Trhlina
Autor: Jozef Karika
Původní vydání: 2016
CZ vydání: Argo, 2017
Počet stran: 336

Hodnocení:


Chcete stručnou recenzi od Meggie?
Tady je: To si chcete přečíst!

...Ale pokud vás zajímá proč jsem tak nadšená
a potřebujete trochu nalákat, tak směle pokračujte
v recenzi dál. :o)

Ke konci roku se seznam nejlepších titulů, které jsem
v roce 2017 četla ještě stihl rozšířit právě o Trhlinu.
A kdybych měla řadit od nejlepších, tak takhle bude mezi prvními.

Trhlinu jsem si chtěla přečíst hned po dočtení anotace. Zaujal mě hororový a mysteriózní nádech i neobvyklé okolnosti, které k napsání knihy vedly. Třešničkou na dortu bylo, že je kniha od slovenského autora a odehrává se u našich sousedů. Pro mě to byla první kniha z prostředí Slovenska. Na jednu stranu něco nového, ale zároveň přeci jen blízkého a i to dopomohlo mému zájmu o příběh.

Trhlina je přepis autentických výpovědí mladého muže Igora. Ten kontaktoval autora, aby mu povyprávěl hrůzostrašné zážitky související s pohořím Tribeč. Kniha je rozdělená do tří rozsáhlých kapitol podle období výpovědí a jednotlivých základních epizod celého příběhu.

První část nás seznámí s pohořím nacházejícím se severně od města Nitra. Během posledních desetiletí tam došlo k četným nevysvětlitelným zmizením lidí. Atmosféra rychle nabývá na intenzitě, dozvídáte se informace o zmizeních a pohoří samotném. Tato epizoda v sobě nese jakousi dokumentárnost. Často máte pocit, jako byste sledovali nějakou reportáž a zároveň se sami stali vyšetřovateli. Vedle toho nechybí ani akční a strašidelné momenty, u kterých vám stoupne adrenalin v krvi.

V druhé části se přehoupneme do románovější roviny. Přesuneme se do terénu a setkáme se s dalšími znepokojujícími momenty. I přesto v této časti tempo trochu zvolňuje. Vypravěč vás ale nepřestává upozorňovat, že všechna hrůza teprve přijde. A skutečně přichází spolu s třetí kapitolou, která mě smetla.

Vypravěč několikrát v příběhu naráží na film Záhada Blair Witch s tím, že to s jeho zážitkem nelze srovnávat, protože je tisíckrát děsivější (a údajně i skutečný). Já bych to i tak nazvala takovou slovenskou Blair Witch, ale rozhodně, rozhodně působivější a záhadnější.

Po přečtení vám v hlavě zůstane mnoho otázek. Jsou zmizení v Tribeči skutečná nebo je to celé mystifikace? Jsou zážitky Igora skutečné? Existují stále věci, kterým nerozumíme?

Nečekejte odpovědi. I kdyby existovaly. Tato kniha nemá za cíl vám něco vysvětlit nebo vás o něčem přesvědčit. Sám autor to několikrát zdůrazňuje. Mně naprosto stačila ta sugestivní atmosféra a spousta záhad, které se tu odehrály, ze kterých mě mrazilo po celém těle. Cítila jsem se, jako bych byla součástí příběhu a vše prožívala spolu s postavami.

Trhlina je skvělá ukázka toho, do jaké míry můžete čtenáře vtáhnout do dění. Je to vlastně velmi interaktivní dílo. Zpověď hlavního hrdiny, obracejícího se na autora doplňují následně doslovy J. Kariky, který zase promlová k samotnému čtenáři. Další interakci umožňují autorovy poznámky pod čarou, které vás odkáží na opravdu existující prameny a články na internetu zmiňující tribečskou záhadu. Nemůžete to jen tak přejít, nedá vám to a musíte otevřít internet, jestli ta stránka opravdu existuje a ona tam vážně je. Autor vás během čtení odkáže i na videa na YouTube z pohoří Tribeč, která sám pořídil během práce na knize. Vy tak máte možnost navštívit zmiňovaná místa v celé jejich děsivé kráse. A se samotným autorem! Budete si procházet Google Maps a nacházet přesně ta místa a obce zmíněné v knize, kde se děly nevysvětlitené jevy. V hlavě vám bude pořád dokola hrát jistá písnička, kterou si během čtení pustíte několikrát třebaže to nebude váš žánr. Reálnost příběhu budete vnímat prostřednictvím mnoha zdrojů, nejen samotné knihy. Sami se stanete jedním z hlavních aktérů.

Trhlina je výborná knížka jak po stránce příběhové, tak svým zpracováním. Vtáhne čtenáře nejen do děje, ale i do pátrání po reálných pramenech. Působí velmi autenticky, ať už se jedná o skutečnost nebo ne. V rámci svého žánru ji řadím mezi špičku.

A schválně, kdo z vás během čtení zatoužil navštívit Tribeč? Já taky, ale po třetí kapitole jsem si řekla, že to možná nechci riskovat. Vyděšená jsem byla dostatečně. A doufám, že budu i nadále, jelikož se brzy chystám na další autorův horor Strach.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama