Khaled Hosseini - Tisíce planoucích sluncí

3. února 2018 v 18:05 | Markéta |  Recenze 2018
Název knihy: Tisíce planoucích sluncí (A Thousand Splendid Suns)
Autor: Khaled Hosseini
Původní vydání: 2007
CZ vydání: Leda, 2012
Počet stran: 424

Hodnocení:


Jedním z mých čtenářských cílů na letošní rok je prostřednictvím knih blíže poznat země jihozápadní a centrální Asie. Jejich kultury, vývoj a mentalitu. Výběrem knihy Tisíce planoucích sluncí jsem nemohla začít lépe.

Tisíce planoucích sluncí se odehrává v Afghánistánu a na pozadí děje nás kniha provede událostmi v zemi zhruba od 70. let minulého století až do nedávné minulosti.

Hlavními protagonistkami jsou dvě ženy. Jako první se seznámíme s Marjam, nemanželskou dcerou herátského podnikatele Džalíla. Ve svém mladém věku nechápe svou situaci a jednoho dne vlastní chybou rozhodne o zbytku svého života. Vlastní bezcennost, která jí byla připomínána od útlého dětství ji nepřestane pronásledovat a Marjam se se svým údělem smiřuje. V hlavním městě Kábulu se seznámíme s o téměř dvacet let mladší Lajlou, která má díky své bystrosti a možnosti vzdělávat se dobré vyhlídky do budoucna.

Osudy obou žen sledujeme takřka od jejich narození. Od začátku tak pozorujeme jejich výchovu, jak je vnímá okolí i jak ony vnímají samy sebe. Mohlo by se zdát, že pro každou život předurčil úplně odlišný osud. Válka však obě ženy svede dohromady. Do boje nejen o mír, ale i o vlastní práva a důstojnost.

Válečné události v zemi jsou v knize velmi přehledně popsány. Každý čtenář tak získá alespoň základní představu o tom, co se v zemi v posledních několika desetiletích dělo. Získáme přehled o mocenských vlivech a s tím souvisejícími konflikty a změnami uspořádání v zemi.

Postavy v této knize jsou nesmírně životné a jejich prostřednictvím poznáme různý přístup k válce i základním hodnotám.

Ve vyprávění kontrastují krutosti války a nelehké postavení žen s poetickým jazykem. Zajímavým prvkem bylo autorovo předvídání budoucích událostí, které přišly třeba i za několik desítek let. A když k nim došlo, udeřily na vás tím emotivněji.

V knize se objevuje spousta výrazů místní řeči, což nám zejména ze začátku může čtení dost rušit. Budete hodně listovat ve slovníčku na konci knihy. Postupně si však ty nejčastější výrazy zapamatujete nebo odvodíte. Po dočtení budete obohaceni o nová slova.

Dozvíte se spoustu informací z historie, geografie, kultury a jazyka Afghánistánu. V neposlední řadě se dozvíte spoustu věcí o tradicích islámu a jeho vlivu na každodenní život. Nahlédnete pod pokličku muslimské společnosti v různých společenských vrstvách, přístupu k islámu v jednotlivých vládních obdobích a jejich dopadu na každodenní život, včetně nejradikálnějších postupů v období vlády Tálibánu. Navíc se dozvíte se i něco málo z reálií sousedního Pákistánu.

Zajímavým a odvážným prvkem bylo rozhodně to, že knihu napsal autor pohledem žen. Citlivému a věrohodnému přístupu kontrastují kruté popisy dopadu války na obyvatelstvo. Tato kniha se vám nesnaží nic vnutit, nechce vás o ničem přesvědčit a přesto na vás zapůsobí silným dojmem a poskytne vám kompletní obraz. Takovou knihu je pak těžké popsat. Člověk si ji musí zažít a pak nad ní může dlouho diskutovat s dalšími, kdo ji četli.

Osud obou žen je nemilosrdný a závěr knihy velmi dojemný. Máte pocit, že jste ta desetiletí prožili spolu s nimi a cítíte tíhu prožitých událostí. Po dočtení knihy mi bylo smutno. Dlouho jsem pak přemýšlela o dějinách a vývoji celého kulturního světa, hledala řešení. Kniha naráží na velmi aktuální otázky. K čemu jsem došla bylo nelidské, utopické a takřka bezvýchodné.

Tato kniha splnila má očekávání. Poznala jsem díky ní zemi, ve které se odehrává a spoustu jejích tradic. Rozhodně jsem díky ní získala lepší přehled a nové názory. Rozhodně je to jedna z těch knih, na které se nezapomíná. Pokud máte tipy na další knihy, které mi mohou podobným způsobem přiblížit země jihozápadní a centrální Asie, pište do komentářů, budu ráda za doporučení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama