Amélie Nothomb - Strach a chvění

30. března 2018 v 7:09 | Markéta |  Recenze 2018
Název knihy: Strach a chvění (Stupeur et tremblement)
Autor: Amélie Nothomb
Původní vydání: 1999
CZ vydání: Motto, 2004
Počet stran: 118

Hodnocení:Hlavní hrdinka této knihy se velmi ráda vrhala z okna 44. patra japonského mrakodrapu. Asi se taky vrhnu...

Už se vám někdy stalo, že jste nevěděli, jestli se nad knihou hlasitě smát nebo samým zoufalstvím rozbrečet?

Před lety mi byla nadšeně doporučena filmová adaptace této knihy od belgické autorky. Pamatuju si, že jsem z filmu měla dost rozčarované, ne-li depresivní pocity. Bylo to zvláštní. Jiné.

Když studujete francouzštinu, tak se k vám chtě-nechtě některé knížky vrací až si je už musíte přečíst, jinak vám nedají pokoj. Říkala jsem si, že to bude druhá šance pro tento příběh. A to byla také nejspíš šance poslední.

Nevím, jestli to bylo mým (opětovným?) nepochopením nebo špatným načasováním, kdy mě čekal nový nástup do práce. Stejně jako film, tahle kniha je zvláštní. To je asi nejvýstižnější výraz, co můžu použít. Během knihy sledujete propad hlavní hrdinky v pracovním žebříčku na samé dno a zjišťujete, že si to vlastně vždycky umí svou vyřídilkou sama před sebou obhájit v jakýsi svůj, případně doslova i mezinárodní prospěch a ještě si z toho udělá legraci. Na začátku to bylo vtipné a sama jsem se smála. Ale postupně mi z toho začalo být smutno. Na konci knihy jsem byla v silné depresi.

Ač měla kniha jen něco málo přes sto stran, tak jsem celou druhou polovinu úpěla, kolik mi ještě chybí. A ne že by se to četlo těžce! Mně zkrátka ta kniha, její prostředí i postavy začaly být tak protivné, že jsem zatínala zuby.

Vyprávění má své originální prvky. V první řadě jsou to autorčiny vyjadřovací a argumentační schopnosti, díky kterým jí uvěříte, že to vše opravdu myslí smrtelně vážně. Dále kniha vrhá světlo na pracovní prostředí, hierarchiii, kulturu i životní styl v Japonsku. Na tamější pracovitost i pravidlo zásadně nevyčnívat z davu. Ale jak jsem už řekla, po chvíli mi to všechno neskutečně nabrousilo nervy.

Krátká kniha, krátká recenze. Četli jste? Dejte mi vědět, jak Strach a chvění zapůsobilo na vás.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama